Блок Меркелове – 45 одсто, блок против Меркелове – 45 одсто

РАСПОЛОЖЕЊЕ НЕМАЧКИХ БИРАЧА - МЕСЕЦ ДАНА ПРЕД САВЕЗНЕ ИЗБОРЕ

  •  Кад би Немци директно могли да бирају канцелара, за Меркелови би гласало 54 одсто Немаца, што је три одсто мање него у прошлој анкети, а за њеног главног ривала, социјалдемократу Пера Штајнбрика, 26 одсто - два процента више него прошле недеље
  •  И Меркелова и Штајнбрик имају страх од „велике коалиције“ својих партија

         МЕСЕЦ дана пред савезне изборе, Немачка има пат позицију између владајућих партија, са канцеларком Ангелом Меркел на челу и опозиционих, са њиховим лидером социјалдемократом Пером Штајнбриком. Јер, како тренутно ствари стоје, оба блока би добила по 45 одсто гласова, показала је анкета, коју је данас објавио „Билд ам Зонтаг“.
         По тој анкети, демохришћани Меркелове, који немају већину, добили би стандардних 40 одсто гласова, а њени коалициони партнери, либерали шефа дипломтије Гвида Вестервела освојили би свега пет одсто гласова, проценат мање него у прошлој анкети. А на другој страни би Социјалдемократска партија (СПД) добила 25 одсто, проценат више него прошле седмице, а партије Зелени и Левица - непромењених 12 одсто, односно осам одсто.
„Алтернатива за Немачку“ (АфД) постаје популарнија и добила би три одсто гласова, што није довољно за улазак у Бундестаг.
         АфД би, међутим, могла да на своју страну одвуче један број гласова демохришћана и либерала, али и СПД и других партија, указују аналитичари поводом ове странке која се залаже за укидање евра и повратак немачке марке и коју и власт и опозиција критикују.
         Меркелова, премда је изгубила три одсто гласова у односу на прошлу седмицу, и даље је најпопуларнија и далеко испред Штајнбрика. Када би Немци директно могли да бирају канцелара, за Меркелови би гласало 54 одсто Немаца, што је три одсто мање него у прошлој анкети, а за Штајнбрика 26 одсто, два процента више него прошли пут.
         Више од 60 милиона Немаца с правом гласа позвано је на савезне изборе 22. септембра, на којима ће се одлучивати ко ће владати Немачком у наредном четворогодишњем мандату.
         Владу „велике коалиције“демохришћана Меркелове и Штајнбрика, наводно, нико не жели, али се о овој опцији, као могућој, али изгледа за обе партије и неповољној и опасној, прича већ увелико.
         Откако Меркелова у једном интервјуу није искључила могућност стварања владе „велике коалиције“ какву је она већ једном у свом првом мандату водила и откако анкете показују да ће ови избори бити напети, „велика коалиција“ коју Немци не би баш волели све је чешће тема и медија и аналитичара. Аналитичари кажу да и Меркелова и Штајнбрик имају страх од „велике коалиције“.
         СПД, према мишљењу аналитичара, не жели „велику коалицију“ с демохришћанима зато што у таквом односу снага, социјалдемократе не би могле да спроведу своја изборна обећања, пре свега она која се односе на повећање пореза зарад општег благостања - инвестиција у школство, инфраструктуру, комуналне делатности и смањење задужености.
         Осим тога, социјалдемократе, чије се милионско чланство од времена Вилија Бранта преполовило, имају негативна искуства из прошле „велике коалиције“ и вероватно се плаше казни бирача, пошто су на изборима 2009. године освојили чак скоро трећину мање гласова него 2005. године.
         Али, не само социјалдемократе, већ и демохришћани, сматрају да би сада „велика коалиција“ била још нестабилнија него онда од 2005. до 2009. године. Осим тога, она би за демохришћане, можда, могла да буде и опасна. То значи, кажу аналитичари, да би СПД, можда, на пола мандата, могла да дозволи „пуцање“ коалиције и да гласовима Левице изабере новог канцелара или да „избоксује“ нове изборе, на којима Меркелова не би могла да се кандидује.
         Осим тога, осим могућег наставка садашње коалиције Меркел-Вестервеле, помињу се и опције победе СПД-Зелени и Левица, затим да Зелени „претрче“  код Меркелове и Вестервела, али и да Вестервелови либерали, претрче код СПД и партије Зелени...
         Ово су све шпекулације и политичка акробатика у овој предизборној кампањи, у којој је једино јасно да би Немци, када би директно могли да бирају канцелара, поново желели Меркелову.
(Извор: Танјуг)

Категорије: 

Слични садржаји

Коментари