Бивши Сорошев партнер - Џим Роџерс - тврди да нова глобална криза стиже већ 2018.

НЕКИ ВЕРУЈУ ДА „ЦРНИ ЛАБУД“ ЛЕТИ ИЗ КИНЕ, АЛИ УКАЗУЈУ И НА АМЕРИЧКЕ ПЕНЗИЈСКЕ ФОНДОВЕ

Џим Роџерс

  • РОЏЕРС: „ Људи ће бити преплашени и улагаће новац у долар јер се долар деценијама сматрао заштитним активом. То ће довести до узлета долара, али ће се сам долар претворити у мехур који ће прснути“
  • Прошле године је седам озбиљних држава имало дуг који је премашивао њихов БДП: Јапан (211%), Италија (136%), Шпанија (100%), Белгија (109%), Сингапур (108%), Грчка (176%) и Португал (129%). Још две земље су имале изравнат дуг и БДП - САД и Француска

        ОЗБИЉНИ економисти и неки крупни бизнисмени поново упозоравају да се примиче нова глобална финансијска криза.

        И да уопште није више далеко јер се знаци њеног доласка већ виде и у Кини, и у Европи, и у Сједињеним Државама.

        Познати амерички инвеститор Џим Роџерс, бивши партнер Џорџа Сороша, нову глобалну финансијску кризу очекује - већ 2018-те године!

        Он је власник Rogers Holdings, а сада упозорава:

        „Следеће године ће наступити нова криза. Људи ће бити преплашени и улагаће новац у долар јер се долар деценијама сматрао заштитним активом. То ће довести до узлета долара, али ће се сам долар претворити у мехур који ће прснути“.

        Роџерс наставља овако: „Кад долар почне да се руши, сви ће нагло пожелети да га се отарасе. Почеће улагање новца у рубље, јуане, злато и тако даље редом“.

        Он је уверен да криза може грунути са било које стране. Према његовим речима, грчка економија наредне године може „дефинитивно пасти на колена. Обарач може бити и одлука кинеских власти да не спасавају банкрот-компаније, а то може бити шок за цео свет.

        У САД - додаје Роџерс - лавина може кренути од пензијских фондова јер у њима „новац пресушује“, па се главни пензиони фондови САД врло брзо суочити са проблемима..

        И Сергеј Коробков - водећи аналитичар Global FX - тврди да се финансијска криза примиче и да по размерама и потресима може бити већа од онога што су донеле 2008. и 2009.

        Он посебно упозорава: „Такозвани индекс страха је на историјском минимуму. Утисак је да на тржиштима више нема никаквог страха, а то је веома опасно стање“.

        Многи економисти указују и на познати „Бафетов индикатор“ који показује однос између капитализације на берзама и БДП Сједињених Држава. Сада је капитализација на нивоу 25 билиона долара, а амерички БДП 19 билиона. Другим речима: капитализација је за трећину већа, а уочи слома из 2008-ме није била ни 11 одсто већа.

        Опасност доноси и пад цена сировина: нафта је `отишла доле` за више од 15 одсто, обојени метали 10-15 одсто, железна руда 10 одсто...

        Према неколико процена, „црни лабуд“ ће највероватније долетети из Кине. Њен финансијски сектор је достигао 35 билиона долара - што је три пута више од њеног БДП. Још је у тој земљи обим безнадежних дугова премашио 1,5 билион долара.

        У Кини, осим тога, нема ко да купи већ готових станова у које би могло одједном да се усели преко 20 милиона људи.

        Рејтинг-агенција Moody's пви пут је након 1989. године смањила суверени кредитни рејтинг Кине. А ММФ је крајем 2016. упозорио да је кинески дуг стигао до 253% националног БДП и да је постао претња глобалној стабилности.

        Прошле године је седам озбиљних држава имало дуг који је премашивао њихов БДП: Јапан (211%), Италија (136%), Шпанија (100%), Белгија (109%), Сингапур (108%), Грчка (176%) и Португал (129%).

        Још две земље су имале изравнат дуг и БДП - САД и Француска.

        Међутим, криза тешко да ће кренути из ЕУ јер би то испровоцирало њен могући распад, а то водеће земље Уније неће дозволити. У сваком случају, не 2018-те.

Категорије: 

Слични садржаји

Коментари