Банкрот прети и Украјини која 2013. мора да кредиторима врати 10 милијарди долара
ЗАПАДНИ АНАЛИТИЧАРИ ВИШЕ НЕ ПРОГНОЗИРАЈУ ЕКОНОМСКЕ ПОТРЕСЕ САМО СЛОВЕНИЈИ И МАЛТИ
- Страх од ширења кипарске инфекције у Кијеву је све већи, па власти некада најпросперитетније републике бившег Совјетског Савеза (после Русије) ове седмице преговарају с делегацијом ММФ-а о зајму вредном 15 милијарди долара
- Украјина страним повериоцима дугује више од 100 милијарди долара, а Влада је ове године увела оштре рестрикције на увоз руског гаса и других енергената, настојећи да и тако смањи све већи дебаланс у спољној трговини и платном билансу земље
УКРАЈИНА би, уз већ виђене кандидате Словенију и Малту, могла постати још једна европска земља којој прети банкрот због унутрашњих финансијских тешкоћа и проблема у враћању страних зајмова, тврди познати британски аналитичар Тимоти Еш.
Он наглашава да Украјина има проблема, јер њени грађани све теже враћају банкарске кредите, док је бизнис неких водећих олигарха у тој земљи угрожен због прогнозираног недостатка готовог новца, након колапса банака на Кипру у којима су и неки предузетници из Украјине имали значајне депозите.
Лондонски „Financial Times“ такође предвиђа тежак период за Украјину до којег ће доћи и због очекиваног пада економске активности у овој години, након врло слабог економског раста у прошлој.
Таква ситуација, према писању лондонског дневника, налаже Кијеву да потражи спољну помоћ, било од финансијски сада моћне Русије или од Међународног монетарног фонда (ММФ), јер Украјина ове године страним повериоцима мора да врати око 10 милијарди долара.
Страх од ширења кипарске инфекције у Кијеву је све већи, па власти некада најпросперитетније републике бившег Совјетског Савеза ове седмице преговарају с делегацијом ММФ-а о зајму вредном 15 милијарди долара.
Украјина и ММФ већ две године безуспешно преговарају о том зајму, који је руководство Фонда до сада одбијало да одобри, јер Кијев није пристао да укине повлашћене цене гаса за домаће потрошаче.
Украјина сада дугује страним повериоцима више од 100 милијарди долара, а Влада је ове године увела оштре рестрикције на увоз руског гаса и других енергената, настојећи да и тако смањи све већи дебаланс у спољној трговини и платном билансу земље.