Банке унутар ЕУ губе самосталност
ЕВРОПСКА ЦЕНТРАЛНА БАНКА ПОСТАЈЕ НАДЗОРНИ ОРГАН ЗА БАНКЕ
У 17 ЗЕМАЉА ЕВРОЗОНЕ И СВАКУ ДРУГУ ЗЕМЉУ УНИЈЕ
ECB Франкфурт
- Још није познато колико ће банака бити под директним надзором ECB - званичници су изнели број од 100 до 200 банака, али и истакли да ће централна банка бити одговорна за све банке у еврозони, као и за оне у свим чланицама ЕУ које се придруже споразуму, а националне власти само ће извршавати њене налоге
- Банке са више од 30 милијару евра активе, односно оне које представљају 20 одсто бруто домаћег производа својих националних економија, биће стављене под директан надзор ECB, која може да одлучи и да уведе надзор над било којом другом банком
МИНИСТРИ финансија Европске уније постигли су споразум о јединственом надзору банака у еврозони, после маратонског 14-сатног састанка у Бриселу, јавиле су светске агенције. Његова суштина је: Европска централна банка (ECB) постаје надзорни орган за банке у 17 земаља ЕУ које користе евро и сваку другу земљу у Унији, која се придружи монетарлној унији.
Тај споразум сматра се кључним у процесу одузимања финансијских овлашћења од појединачних чланица ЕУ. Политички споразум постигнут је пред почетак данашњег самита лидера 27 влада.
„Комад по комад, циглу по циглу, банкарска унија биће данас изграђена на овом првом фундаменталном кораку”, рекао је комесар ЕУ за унутрашњу трговину Мишел Барније.
ECB тиме добија велика овлашћења, а споразум отвара пут за директну помоћ европског фонда банкама - што се сматра суштински важним за помоћ Европи да се извуче из трогодишње дужничке кризе.
Према споразуму, банке са више од 30 милијару евра активе, односно оне које представљају 20 одсто бруто домаћег производа својих националних економија, биће стављене под директан надзор ECB, која може да одлучи и да уведе надзор над било којом другом банком.
Споразум даје ECB широка овлашћења, укључујући овлашћења да додијели или одузме дозволе банкама, истражује институције и финансијски санкционише банке које не поштују прописе.
Надзорни орган почеће рад у марту идуће године и постепено ће повећавати овлашћења до потпуне оперативности годину дана касније.
Још није познато колико ће банака бити под директним надзором ECB - званичници су изнели број од 100 до 200 банака, али и истакли да ће централна банка бити одговорна за све банке у еврозони, као и за оне у свим чланицама ЕУ које се придруже споразуму, а националне власти само ће извршавати њене налоге.
Ипак, можда најважнији елеменат споразума јесте отварање пута за директну помоћ европског фонда банкама на континенту.
У Бриселу се сматра да је управо тај корак од суштинског значаја пошто су слабе банке основни разлог финансијских проблема у ЕУ, јер су националне владе ослабиле сопствене финансије у покушају да помогну банкама.