Бајден писао за Фајненшел Тајмс као да је читао Дачића у НИН-у

ЕВО МАНТРЕ ЗА „ЗАПАДНИ БАЛКАН” ПОТПРЕДСЕДНИКА ЗЕМЉЕ КОЈА ШПИЈУНИРА ЧАК И ЕУ У КОЈУ БИ ДА УГУРА „СУСЕДЕ ХРВАТСКЕ”

Дачић и Бајден

  • Кроз дијалог, сарадњу али и болне компромисе, премијери Ивица Дачић и Хашим Тачи постигли су историјски споразум о нормализацији односа - написао је потпредседник САД у ауторском тексту за ФТ
  • Суседи Хрватске морају да донесу неке тешке одлуке које ће утрти њихов пут ка Европи. У интересу је САД, Хрватске и остатка Европе да они у томе успеју, указао је други човек земље која шпијунира чак и Немачку, Француску и Италију (како ли тек Американци шпијунирају Србију, Црну Гору и БиХ!)
  • Пре четири године био сам у Сарајеву. У Парламенту сам рекао политичарима и званичницима да су врата отворена и за БиХ да постане саставни део Европе те да САД желе да им помогну у томе. Да би се то десило, био је потребан договор о елиминисању из Устава БиХ дискриминације мањина и одлука о регистровању војне имовине. Ништа од тога се није десило. Народ Босне заслужује боље, подвукао је Бајден

         ПОТПРЕДСЕДНИК САД Џозеф Бајден оценио је да су Београд и Приштина, кроз дијалог премијера Ивице Дачића и Хашима Тачија, постигли историјски споразум о нормализацији односа и дали својим грађанима „прлику без премца“, али је упозорио да наредни кораци неће бити једноставни.

         „Србија и Косово били су заробљени у дубокој и огорченој борби све до сада. Кроз дијалог, сарадњу али и болне компромисе, премијери Ивица Дачић и Хашим Тачи постигли су историјски споразум о нормализацији односа“, написао је Бајден у ауторском тексту у лондонском дневнику Фајненшел тајмс.

         „Наредни кораци неће бити једноставни, али ови лидери својим су грађанима дали прилику без премца да изграде будућност на темељу поштовања права, заједничког просперитета и мирне коегзистенције“, оценио је он.

         Бајден је похвалио напоре Загреба који су се завршили уласком Хрватске у Европску унију, а у посебном осврту на стање у БиХ оценио је да „народ заслужује боље“.

         Успех Хрватске, према његовим речима, сведочи о храбрости њених грађана и лидера, који су превазишли изазове ултранационализма и озлојеђености.

         „Остављање прошлости иза себе значи свакодневну борбу. Хрвати су, из дана у дан, настављали да верују у амбициозну визију и граде демократске институције, што им је отворило врата НАТО, а сада и ЕУ“, навео је Бајден у тексту.

         Амерички потпредседник је оценио да ново проширење ЕУ даје прилику и суседима Хрватске јер би границе Уније, с временом, требало да уједине земље југоисточне Европе, а не да их раздвајају.

         „Али, суседи Хрватске морају да донесу неке тешке одлуке које ће утрти њихов пут ка Европи. У интересу је САД, Хрватске и остатка Европе да они у томе успеју“, навео је Бајден.

         Евроинтеграција, према његовим речима, обезбеђује не само да се не понове сукоби из прошлости, већ гарантује мир и слободу, а уједињена Европа је, чак и у овим тешким временима, боља опција од поделе и нестабилности.

         „Протеклих месеци сам се састао с неколико лидера са западног Балкана. Уверен сам да, уколико донесу исправне одлуке, сваки сусед Хрватске може да стигне тамо (у ЕУ)“, додао је Бајден.

         Он је, такође, оценио да Црна Гора и Албанија напредују на путу ка ЕУ, да Македонија мора да настави да спроводи реформе, отклања проблем међуетничких сукоба и, заједно с Грчком, смогне храбрости за проналажење обострано прихватљивог решења за своје име.

         Бајден је указао на то да „има још неких који су запели на етничким жалопојкама, личним сукобима и приступу који не доноси никаквог напретка“.

         „Пре четири године био сам у Сарајеву. У Парламенту сам рекао политичарима и званичницима да су врата отворена и за БиХ да постане саставни део Европе те да САД желе да им помогну у томе. Да би се то десило, био је потребан договор о елиминисању из Устава БиХ дискриминације мањина и одлука о регистровању војне имовине. Ништа од тога се није десило. Народ Босне заслужује боље“, подвукао је Бајден.

         Наводећи да ниједна земља не може у потпуности да остави за собом своју историју нити да заборави трагедије, нити то треба да учини, Бајден је поручио да на прво место треба ставити будућност и деловати ради добробити генерација које долазе.

Категорије: 

Слични садржаји

Коментари