АСАНЖ ОБАМИ: Ваш прогон Викиликса личи на модерни лов на вештице
ОБРАТИО СЕ ЈАВНОСТИ И ПРИСТАЛИЦАМА
СА БАЛКОНА АМБАСАДЕ ЕКВАДОРА У ЛОНДОНУ
- Молим председника Барака Обаму да направи прави избор: САД морају престати да прогоне Викиликс јер тај прогон личи на лов на вештице. Сједињене Државе су дужне да обећају да неће више прогонити новинаре који пале светло над преступима људи који држе власт
- Сад је отворено питање: хоће ли се САД вратити вредностима револуције на којима је била основана та држава или ће полетети у провалију, повлачећи за собом све нас у свој опасни и деспотски свет у којем ће новинари бити принуђени да ћуте због страха од прогона, а грађани да шапућу у мраку
- Асанжови браниоци саопштили да ће се обратити Међународном суду правде уколико Велика Британија не дозволи Асанжу да несметано отпутује у Еквадор
ПРВИ пут откако је добио прибежиште у амбасади Еквадора у Лондону и политички азил у тој латиноамеричкој земљи - оснивач Викиликса Џулија Асанж се појавио у јавности. Одржао је десетоминутни говор са прозора еквадорске амбасаде јер је то био једини начин да јавно наступи а да не буде ухапшен.
Асанж је позвао америчког председника Барака Обаму да „учини праву ствар“ - да престане с „ловом на вештице“ кад је реч о Викиликсу, чији је оснивач.
- Молим председника Обаму - нагласио је - да направи прави избор: САД морају престати да прогоне Викиликс јер тај прогон личи на модерни лов на вештице. Сједињене Државе су дужне да обећају да неће више прогонити новинаре који пале светло над преступима људи који држе власт. Сад је отворено питање: хоће ли се САД вратити вредностима револуције на којима је била основана та држава или ће полетети у провалију, повлачећи за собом све нас у свој опасни и деспотски свет у којем ће новинари бити принуђени да ћуте због страха од прогона, а грађани да шапућу у мраку.
Захваљујући се окупљенима на подршци, рекао је:
„Овде сам данас, јер не могу бити с вама. Хвала вам што сте дошли, хвала вам на вашој одлучности и великодушности. У среду, кад је полиција послана у ову зграду, дошли сте пред амбасаду. У мраку амбасаде чуо сам како полиција прочешљава зграду, али сам знао да ће бити сведока“, рекао је Асанж.
Он је позвао на ослобађање новинара и „звиждача“ и општу борбу против репресије и рекао да је „Сунце обасјало другачији свет“.
Упркос очекивањима, Асанж није ништа рекао о својим даљим потезима нити о начину како ће изаћи из амбасаде која је већ данима опкољена са свих страна - полицијом, новинарским екипама и многобројним присталицама Викиликса.
Зато је позвао на ослобађање америчког војника Бредлија Менинга назвавши га „највећим политичким затвореником данашњице“, а осврнуо се и на случај руске панк групе Пуси Рајот и рекао да многи раде против слободе говора и мишљења.
Пре Асанжа, јавности се обратио његов правни саветник Балтазар Гарсон који је рекао да је Асанж „борбеног духа“ и захвалан становницима Еквадора и њиховом председнику Рафаелу Кореи што му је та земља дала политички азил.
Кореа је казао да би Асанж могао да сарађује са Шведском, ако добије гаранцију да неће бити изручен у трећу земљу.
„Џулијан Асанж се одувек борио за истину и правду те бранио људска права, и наставља с тим и даље. Тражи да се поштује права Викиликса и његова властита права, као и права свих оних који су тренутно под истрагом због давања докумената Викиликсу“, поручио је Гарсон.
Асанж се крије у Амбасади Еквадора у Лондону од 19. јуна, од када је затражио азил те земље. Овај 41-годишњи Аустралијанац сумњичи се да је у Шведској наводно силовао и сексуално узнемиравао две жене августа 2010. године, а шведска полиција га је у новембру исте године ставила на међународну потерницу.
Сједињене Америчке Државе не признају дипломатски азил који је Еквадор дао оснивачу Викиликса.
Према међународном дипломатском протоколу локална полиција и снаге безбедности не смеју ући у амбасаду, осим уз изричито одобрење амбасадора.
Асанжа су британске власти упозориле да ће бити ухапшен чим напусти амбасаду.
Асанжови браниоци су, иначе, саопштили да ће се обратити Међународном суду правде уколико му Велика Британија не дозволи да несметано отпутује у Еквадор.
Сам Асанж на балкону амбасаде Еквадора уопште није изгледао ни измучено ни уплашено. Напротив, чак се трудио да наступи као нека врста проповедника.