„Арапско пролеће“ ојадило Арапе за 225 милијарди долара
ТАКО ЈЕ ТО КАД ЗАПАДНИ НЕОИМПЕРИЈАЛИСТИ „УСРЕЋУЈУ“ ЦЕЛЕ РЕГИОНЕ
- ММФ је 2010. године дао прогнозу да ће економије Египта, Туниса и Либије заједно остварити 2,2 билиона долара од 2011. до 2015. г. Тренутно је тај показатељ нижи 10 одсто што су проузроковала њихова „арапска пролећа“
ТАКОЗВАНО „арапско пролеће“ - такозване демократске револуције у земљама Блиског Истока и Северне Африке којима су водеће западне земље у том делу исламског света направиле свој неоимперијалистички поредак - донеле су њиховим народима 225 милијарди дорала економских губитака.
Међународни монетарни фонд је 2010. године дао прогнозу да ће економије Египта, Туниса и Либије заједно остварити 2,2 билиона долара од 2011. до 2015. г. Тренутно је тај показатељ нижи 10 одсто што су проузроковала њихова „арапска пролећа“.
Либански The Daily Star објавио је експертско мишљење да процена о 225 милијарди долара није у потпуности објективна зато што полази од прогноза ММФ. А те прогонозе узимају у обзир све факторе који могу утицати на пад ДБП, а не само последице револуција.
У октобру 2011. године ММФ је израчунао да су губици друштвеног бруто производа у арапским земљама - у којима су биле најозбиљније „народне побуне“ - изнели сумарно 55 милијарди долара.
По земљама су распоређене овако: Јемен 5,4 одсто ДБП, у Тунису - 5,2 од ДБП, у Египту - 4,2 одсто.
Основни удар су поднеле Сирија и Либија.
Само директне штете и губици у Сирији су већ достигли 7,7 милијарди долара, а у Либији су се „зауставили“ на шест милијарди. А подаци се односе само на период до краја 2011. године...
Постоје и друге процене. Примера ради, у априлу 2012. године је генерални директор Libyan Foreign Bank Мохамед бин Јусуф изјавио да су земље арапског света због револуција изгубиле 75 милијарди долара.