Американци се плаше увођења забрањене зоне летења над Сиријом
БРИНЕ ИХ САМО ТО ШТО БИ СВЕ БИЛО
„ДАЛЕКО ТЕЖЕ, ОПАСНИЈЕ И СКУПЉЕ НЕГО У ЛИБИЈИ”
Обамин саветник за националну безбедност Бен Родс
- У овом тренутку није у интересу Сједињених Држава да организују таква активна и отворена борбена дејства, признао је заменик Обаминог саветника за националну безбедност Бен Родс
СЈЕДИЊЕНЕ Државе сматрају да би у овом тренутку било неефикасно увођење забрањене зоне летења над Сиријом, иако принципијелно не искључују такву могућност, саопштио је заменик саветника председика САД за националну безбедност Бен Родс.
„То би било далеко теже, опасније и скупље него у Либији... Мислимо да у овом моменту није у нашем националном интересу да организујемо активна и отворена борбена дејства“ - рекао је Родс.
Према његовим речима, ефикасност такве зоне такође је под знаком питања, обзиром да опозиција и владине снаге воде уличне борбе по градовима где су практично измешани. Не искључујемо ту варијанту (увођење забрањене зоне), али треба бити свестан тежине таквих дејстава“ - рекао је Родс.
Родс је истовремено признао: и да је слање војске у Сирију искључено из више разлога, При том је указао: да „сиријска опозиција” (побуњеници под западном котролом) није тражила војно мешање САД и да присуство стране армије неће гарантовано прекинути насиље, како је то показао рат у Ираку.
„Председник је донео одлуку о пружању веће помоћи опозицији. То ће бити директна подршка вишој војној команди (опозиције). То укључује војну помоћ. Не могу да саопштим све врсте те помоћи из разних разлога, али ће се разликовати у количини и размерама“ - изјавио је Родс.
Руски војни стручњак и главни уредник недељника „Национална одбрана“, Игор Коротченко, рекао је поводом Родсове изјаве: „САД немају никакву одлуку Савета Безбедности ОУН која би могла да оправда војну интервенцију. Због тога ће дејствовати подмукло, почеће у најскорије време са испорукама оружја побуњеницима, а информациона подршка ће бити активнија - уз коришћење технологија савременог манипулисања информационим токовима“.
Г. Шимпрага