Американци први пут спремни на компромис са Москвом о ПРО
Вашингтон вољан да пружи правне гаранције, али хоће да претходно зна – како би се све реализовало
Елен Тошер
ВАШИНГТОН – по први пут - не искључује могућност да Русији пружи обавезујуће правне гаранције да његова противракетна одбрана у Европи (ЕвроПРО) неће бити окренута против Москве, њеног стратешког нуклеарног потенцијала и безбедности.
Ово је саопштила сецијални представник САД за питања стратешке бездедности и ПРО Елен Тошер.
«Русија је тражила одређене правне гаранције. Треба доћи до споразума о сарадњи и начину како ћемо га реализовати пре него што дамо правне гаранције» - рекла је Тошер.
Према речима Тошер, Вашингтон и Москва могу да закључе некакав споразум.
«Можемо да саставимо споразум, али не могу да кажем какав, што је нама важно јер су преговори на техничком нивоу већ почели. Треба учинити много да бисмо убедили Русију (да ПРО није усмерена против ње)» - додала је она.
Међутим, руски шеф дипломатије Сергеј Лавров већ је упозорио: да просте правне гаранције нису Русији довољне.
На самиту савета Русија-НАТО у Лисабону новембра 2010. године Русија и НАТО су се договорили о сарадњи за изградњу европског система противракетне одбране. Ипак, Русија и САД не могу да наћу заједничко мишљење каква треба да буде противракетна безбедност у Европи.
Русија захтева гаранције да систем неће бити усмерен против ње. САД су изјавиле да нису спремне да такве гаранције дају у правно обавезујућој форми. Крајем новембра прошле године председник РФ Дмитриј Медведев је донео комплекс мера којима ће Русија да одговори на постављање система противракетне одбране у Европи.
Међународна конференција о ПРО се одржава од 3. до 4. маја. У њој ће учествовати више од 200 људи из више од 50 земаља.