Американци прислушкивали Медведева, хоће ли то на G8 покушати и са Путином?

НОВО ОТКРИЋЕ ЕДВАРДА СНОУДЕНА И ЛОНСОНДСКОГ ЛИСТА THE GUARDIAN

  • Користећи центар везе британске владе и базу у Јоркширу, амерички агенти су током самита G20 у Лондону 2009. године пратили представнике „двадесеторке“ укључујући лидере Русије, Турске и Јужноафричке Републике
  • Посебно су се трудили да дешифрују телефонске разговоре тадашњег председника Руске Федерације Дмитрија Медведева
  • ПУТИН: У Русији се без дозволе суда - то гарантујем - не може нико прислушкивати. У цивилизованим друштвима тако треба да буде и у случају прислушкивања терориста помоћу одговарајућих техничких средстава
  • Председник комитета за безбедност горњег дома руског парламента, Виктор ОЗЕРОВ, уверен да нема разлога за драматизацију: „Тај Лондон остаје на савести Американаца. А заправо говори о њиховој непрофесионалности“
  • Члан истог комитета Игор МОРОЗОВ: „Како, после свега, можемо веровати Обаминим изјавама о жељеном новом „ресетовању“ односа са Русијом?! Неће ли Американци - да би кориговали своје потезе - сада покушати да на самиту G8 шпијунирају и Владимира Путина?!“

         БИВШИ агент CIA Едвард Сноуден открио је да су током самита G20 у Лондону 2009. године амерички шпијуни пратили преставнике „двадесеторке“ укључујући лидере Русије, Турске и Јужноафричке Републике.

         Америчке специјалне службе су посебно желеле да дешифрују телефонске разговоре тадашњег председника Руске Федерације Дмитрија Медведева.

         Агенти специјалних служби САД који су радили у војној бази британског Ратног ваздухопловства у Северном Јоркширу, прислушкивали су телефонске разговоре Дмитрија Медведева и руске делегације за време самита G20 у Лондону 2009. године и све податке предавали и британској специјалној служби, пише лондонски The Guardian, позивајући се на документ који му је дао бивши сарадник CIA Едвардд Сноуден.

         Овај лист износи да су амерички шпијуни покушали да дешифрују телефонске позиве руских представника из Лондона у Москву. Да ли су агенти то и успели - овај лист не наводи.

         The Guardian, међутим, открива да су специјални агенти користили напредне прислушне технологије. Ради праћења делегата самита посебно су били отворени специјални интернет кафеи са компјутерима који су били опремљени за читање електронске поште клијената. Исти лист сматра да се шпијунажа реализовала пре свега да би се обезбедило преимућство неких од страна на преговорима,

         Према речима Сноудена, он је донедавно „водио потпуно комотан живот“: имао је годишњи приход од 200.000 долара, пријатељицу и стан на Хавајима где је радио у консултантској фирми Booz Allen Hamilton на основу уговора са АНБ (Агенцијом за националну безбедност).

         Све се променило у јануару када је познатом британском новинару из листа The Guardian Глену Гринвалду написао писмо и предложио сарадњу. Поруку је потписао као Verax (лат. поштени).

         Наравно да нису одмах успели да успоставе контакт. Сноуден је Гринвалду послао специјални програм за дешифровање преписки, али овај није схватио шта са њима да ради. Тада је агент новинару послао видео-упутство за коришћење кода, али су активно дописивање на кодираном чату почели тек почетком маја.

         У то време Сноуден се повезао и са америчким The Washington Post.

         Зашто се десило цурење информација како америчке специјалне службе прате људе?

         Бивши сарадник CIA и Агенције за националну безбедност (АНБ) - 29. годишњи Сноуден који је потом побегао у Хонг Конг - своју одлуку да пређе лични Рубикон објаснио је неспремношћу да буде део „система који доноси више штете него користи“.

         Упркос свему, Москва није забринута. Чак је уверена да су сви лондонски разговори Медведева остали заштићени.

         Руски „официр за везу“ у G8 Алексеј Квасов чак је изразио увереност да његову земљу не треба да брину покушаји Американаца из 2009. године. Поготово у светлу завршних припрема за нови самит лидера „осморке“.

         Квасов није посебно коментарисао Сноуденово откриће да је за шпијунирање био коришћен и „центар везе владе Велике Британије“.

         Председник комитета за безбедност горњег дома руског парламента, Виктор Озеров, није само нагласио да оно што је било 2009. не треба драматизовати, него је и нагласио: „Обавештајне службе зато и постоје да би шпијунирале и прве фигуре држава“.

         Озеров је, нимало успут, приметио: „Тај Лондон остаје на савести Американаца. А заправо говори о њиховој непрофесионалности“.

         Члан истог комитета Игор Морозов на све гледа доста друкчије.

         „Бела кућа је управо 2009. године објавила ресетовање руско-америчких односа, а у исто време су њени шпијуни - подвукао је Морозов - прислушкивали телефонске разговоре Дмитрија Медведева. Зато: како, после свега, можемо веровати Обаминим изјавама о жељеном новом „ресетовању“ односа са Русијом?! Јер, неће ли Американци - да би кориговали своје потезе - сада покушати да на самиту шпијунирају и Владимира Путина?! Дакле, ја очекујем да ће овај шпијунски скандал имати наставак“.

         Сам Путин, коментаришући откриће The Guardian, рекао је: „То су методе које се користе. Само је питање колико су под контролом друштва. У Русији се без дозволе суда - то гарантујем - не може нико прислушкивати. У цивилизованим друштвима тако треба да буде и у случају прислушкивања терориста помоћу одговарајућих техничких средстава. Ако се то ради у оквирима закона - то је нормално, али је лоше ако се догађа изван законских оквира”.

Категорије: 

Слични садржаји

Коментари