Америчке власти заплениле пчеле отпорне на Монсантов хербицид
НА УДАРУ ДРЖАВЕ И ПОЗНАТОГ ПРОИЗВОЂАЧА ГМО ХРАНЕ
НАШАО СЕ ПОЗНАТИ НАУЧНИК ТЕРЕНС ИНГРАМ
- Инграм је истраживао ефекат Монсантових хербицида под заједничким брендом „Раундап“ (roundup - oпкољавање) на пчеле које је узгајао током протеклих 58 година
- ИНГРАМОВА ОПТУЖНИЦА: Знајући да Монсанто и Министарство пољопривреде деле кревет, човек се мора запитати - не стоји ли управо Монсанто иза крађе мојих пчела и није ли сама крађа усмерена на уништавање мојих истраживања која би довела до доказа да „Раундап“ усмрћује пчеле
ДЕПАРТМАН за пољопривреду америчке савезне државе Илиноис је запленио је пчеле у приватном власништву познатог научника Теренса Инграма, и то без налога за претрес и пре судског саслушања, објавио је информативни портал „Преријски адвокат“ (Prairie Advocate News).
„Иза овог очигледног кршења уставних права стоји компанија Монсанто“, прокоментарисао је канадски портал „Глобално исраживање“ (globalresearch.ca).
Инграм је истраживао ефекат Монсантових хербицида под заједничким брендом „Раундап“ (roundup - oпкољавање) на пчеле које је узгајао током протеклих 58 година.
„Уништили су 15 година мог истраживања“, изјавио је Инграм „Преријском адвокату“, тако што су „киднаповали већину таквих пчела“.
Вредност заплењених пчела је процењена на око пет хиљада долара.
„Бавим се узгојем пчела већ 58 година“, изјавио је Инграм у интервјуу за „Адвоката“. „Нисам почетник у пчеларству и апсолутно знам шта радим. Предавао сам на уводним курсевима пчеларства пуних 40 година“.
Инграм тврди да је током једног скупа пчелара у лето 2011. инспекторки Сузани Кивико дао једну решетку на коју му се пчеле уопште нису примале и питао је да ли може да провери какве она хемикалије садржи.
Она му је одговорили да лабораторија коју поседује Илиноис нема адекватне реагенсе за такав тест већ само реагенсе за тест на кугу легла. У октобру је уследила инспекција Инграмове фарме. И то у недељу и - у његовом одсуству.
У писму Инспекције за пчеле Департмана за пољопривреду, које је потписао Стивен Д. Чард и које је Инграм показао медијима, каже се следеће:
„Током рутинске инспекције ваших колонија пчела од стране… инспекторки Сузане Кивико и Елеоноре Болсон 23. октобра 2011, у једном броју колонија иза ваше куће утврђена је бактеријска болест „Америчка куга пчелињег легла“ (American Foulbrood)… Присуство ове болести у некима од ваших колонија је потврђено у тестовима Савезног министарства за пољопривреду, у лабораторији за истраживање пчела у Белтсвилу у Мериленду где је обављена анализа узорака са ваше фарме пчела…“.
Инграм је тврдио да може да докаже да његове пчеле нису оболеле од куге легла и намеравао је да своје доказе изнесе пред судско сашлушање које је било заказано за април. Међутим, државни органи су пожурили да заплене његове пчеле крајем марта. Пчеле нису враћене и нико у Министарству пољопривреде не зна где се налазе, преносе медији.
„Да ли то Илиноис постаје полицијска држава?“ рекао је Инграм медијима.
„Знајући да Монсанто и Министарство пољопривреде деле кревет, човек се мора запитати да ли управо Монсанто не стоји иза крађе пчела усмерене на уништавање мојих истраживања која можда докажу да „Раундап“ усмрћује пчеле. Пчелари широм државе су угрожени и иста ствар се може десити њиховим кошницама и имовини… Хоћу да се прекине са овом илегалном праксом“.
Пчеле су можда уништене или предате Монсанту да провери зашто су неке од Инграмових пчела резистентне на „Раундап“, објавило је „Глобано истраживање“. Без пчела као доказа, Инграм се не може бранити од оптужби да су његове пчеле болују од фаулбруда, наглашава исти портал.
Што је још горе, каже се даље на сајту портала, све његове матице су угинуле након што су инспекторке Кивико и Болсон „извршиле инспекцију“ његовог имања без његовог присуства и без налога.
„Каква је била вредност те трогодишње матице?“ пита Инграм. „Можда је имала резистентну црту коју бисмо евентуално могли проширити на читаву културу како би им се помогло да преживе „Раундап“. Како се уопште на такав потенцијал може ставити цена?“
Инграм такође тврди да је захтевао и од инспекторке и њог шефа да му кажу име бар једне особе у држави која се бави истраживањем утицаја „Раундапа“ на пчеле, али да се оне нису могле сетити ниједног имена.
Једна Инграмова сарадница је изјавила да су његове пчеле развиле отпорност на Монсантов „Раундап“. Пчеле су можда најбољи инструмент опрашивања усева и оне преносе модификовано семе, што је један од Монсантових начина продаје својих „производа“.
Семе произведено генетским модификацијама се може користити само те године када је купљено. Оно што остане се мора уништити или вратити продавцу“.
Након што се прочуо случај, пчелари у Илиноису беже у подземље и одбијају да региструју своје кошнице.