Кина укида анонимност свих који у интернету остављају било какве коментаре

КИНЕЗИ СУ САМО ПИОНИРИ – ТО ЋЕ СЕ У БЛИСКОЈ БУДУЋНОСТИ ДОГОДИТИ У ЦЕЛОМ СВЕТУ

  • Кина ће свој систем идентификације увести од 1. октобра. Форуми и интернет-платформе са могућношћу коментарисања мораће да уведу процедуру регистрације таквих корисника са обавезним навођењем њихових подтака из личних докумената
  • Има ли у томе тоталитаризма и цензуре? Нема. Ради се о баналном увођењу реда у интернет, са преношењем и у ту сферу правила која већ делују у реалном свету. Јер, ако ставите маску на лице и кренете улицом. Нико вас неће дирати. Али, ако почнете и да вређате оне које сусрећете – маску ће вам скинути или они или полиција. У случају интернета, сада се управо о томе ради. Кинези само први започињу тај процес
  • Кинези су пионири и у увођењу система који ће сваког тренутка показивати колико се може имати поверења у сваког појединца. Ко буде имао рејтинг бар од 1.000 поена – моћи ће да добије кредит без залога и са сниженом каматом. Ко спадне испод 599 поена – неће моћи ни карту за воз да купи...

Пише: Петар АКОПОВ

          КИНЕСКЕ власти уводе обавезну идентификацију личности за све који у интернету остављају властите коментаре.

          То ће за Кинезе значити нестанак анонимности на интернету, али – то је нешто што само почиње од Кине. У блиској будућности ће се то исто догодити по целом свету.

          Биће то корак ка формирању гигантског система интернет-идентификације који ће „дотаћи” сваког житеља планете.

          Кина ће свој систем идентификације увести од 1. октобра. Форуми и интернет-платформе са могућношћу коментарисања мораће да уведу процедуру регистрације таквих корисника са обавезним навођењем њихових подтака из личних докумената.

          Кинези су то назвали – аутентификацијом. А тицаће се не само нових него и досадашњих њихових корисника-коментатора.

          Ово није потпуно изненађење за Кинезе. У њиховој земљи је у јуну ступио на снагу закон о кибер-безбедности који је искључио анонимност. Тај закон је обавезао оператере да траже личне документе од свих кпји траже доступ интернету, који се региструју у социјалним мрежама или закључују уговоре о услугама (фиксни и мобилни телефони...).

          Интернет-коментаторима је учињен само један попуст: неће морати да остављају коментаре под својим пуним именом, али ће за њих – „у случају нечега” – персонално одговарати. Још ће подаци бити ажурирани да их власт може лако наћи и идентификовати.

          Има ли у томе тоталитаризма и цензуре? Нема. Ради се о баналном увођењу реда у интернет, са преношењем и у ту сферу правила која већ делују у реалном свету.

          Јер, ако ставите маску на лице и кренете улицом. Нико вас неће дирати. Али, ако почнете и да вређате оне које сусрећете – маску ће вам скинути или они или полиција. У случају интернета, сада се управо о томе ради. Кинези само први започињу тај процес.

          У кинеском интернету је 700 милиона корисника, упркос томе што су за Кинезе затворени, на пример, Гугл и Фејсбук. Кина има веома развијене своје претраживаче и социјалне мреже. Кинеске мреже су у понечему већ и испред западних јер неке од њих већ лансирају и свој „виртуелни новац”.          

          Демаскирање је, иначе, тренд и у њему ће се за коју годину наћи и Запад. Пре свега због кибер-безбедности. А већ је постао и главна „средина” за неке људске активности. Зато ће у њему бити све мање простора за анонимност.

          Правила су потребна не због цензуре и борбе против превараната, већ зато што интернет даје фантастичне могућности и за контролу над људима и за њихово самоорганизовање

          Човечанство ће постепено доћи и до тога да ће се све информације о одређеном човеку налазизи у једној одређеној бази података са којом ће моћи да „ради” влада његове земље. А у случају земаља са формалним суверенитетом – и „глобална влада”.

          Такве базе ће бити и виртуелни портрети мноштва људи и документи о реалним људима.

          Како ће то приближно изгледати може се закључивати по кинеском експерименту са „системом социјалних кредита”.

          Прва етапа тог експеримента ће се завршити 2020-те године. А у његовом стварању нису “измишљали бицикл”. За основу су узели систем по коме америчка компанија FICO оцењује платну способност оних који узимају кредите. Томе су додали оно што је њима било важно.

          Грубо говорећи, у старту су дали сваком свом грађанину рејтинг од 1.000 поена. А у завиности од тога да ли појединцу тај рејтинг почне да расте или да, напротив, опада – најдиректније зависи да ли он има право да се користи неким олакшицама или ће се суочити са ограничењима.

          Тај експеримент је у току у неколико десетина кинеских градова, а његову сврху је шеф државе, Си Ђинпинг, описао овако:

          „У борби са оштрим проблемом недостатка поверења, морамо одлучно радити на формирању система оцењивања поузданости који ће обухватити цело друштво. Морамо усавршити како механизам подсцтицања оних који поштују законе, просто – савесних грађана, тако и механизам кажњавања оних који крше законе и губе поверење. Ти механизми треба обдезбеде да се човек не просто не одважује да изгуби поверење у себе, него и да га не може изгубити”.

          Експериментом обухваћени Кинези који дођу до 1050 поена сматрају се узорним грађанима и добијају рејтинг ААА. Они који задрже стартних 1.000 поена, добијају рејтинг АА. Ко спадне на 900 – добија Б, а ко падне испод 849 поена – постаје носилац проблематичног рејтинга Ц. Такве избацују из државне службе и оптинских структура.

          Ко спадне испод 599 поена долази на црну листу. Такви тешко могу добити прилику да воз такси. Таквим не дају кредите, не продају им карте за авионе и возове...

          Зато Кинези са рејтингом АА могу добити потрошачки кредит до 200.000 јуана без полагања залога и по нижој камати.

          Како се стиче и губи рејтинг?

          Онај ко жели да задржи стартних 1.000 поена или да их повећа, треба само да поштује законе, на време отплаћује кредите, да благовремено плаћа порез, поштује саобраћајна правила и не крши моралне норме... Али, ко иза пса изведеног у шетњу не покупи измет – губи пет поена... А да их повратиш – можеш и ако остарелом комшији помеогнеш да дође до дома здравља или болнице...

          Податке о учесницима експеримента прикупља осам приватних компанија...

Категорије: 

Слични садржаји

Коментари