Путин и Обама за мирно окончање рата у Сирији

НА САМИТУ G8 ДОГОВОРИЛИ ДА ДВЕ ЗЕМЉЕ МОГУ ИЗВОДИТИ И ЗАЈЕДНИЧКЕ ПРОТИВТЕРОРИСТИЧКЕ ОПЕРАЦИЈЕ

  • „У понечему наше позиције и даље нису подударне, али смо сагласни у томе да објединимо напоре да се прекине насиље и спрече нове жртве у Сирији. Сагласни смо да се проблем реши мирним средствима, укључујући нове женевске преговоре”, изјавио је Владимир Путин

         ПРВИ сусрет Владимира Путина и Барака Обаме – на самиту G8 у Лох-Ерну у Северној Ирској  - донео је неколико обећавајућих договора.

         Лидери две земље договорили су се о одржавању мировне конференције о Сирији Женева-2 и активирању напора да се сукобљене стране приволе да седну за сто преговора.

         „У понечему наше позиције и даље нису подударне, али смо сагласни у томе да објединимо напоре да се прекине насиље и спрече нове жртве у Сирији. Сагласни смо да се проблем реши мирним средствима, укључујући нове женевске преговоре”, изјавио је после разговора Путин.

         Обама је открио да је наложио својој администрацији да предузме мере потребне за припрему Женеве-2.

         „Поводом Сирије и даље имамо разлике у погледима, али смо заиста заинтересовани да се у тој земљи оконча насиље и да хемијско оружје у тој земљи буде под сигурном контролом”, открио је председник САД.

         Путин и Обама су се такође договорили да се шефови дипломатија Москве и Вашингтона редовно срећу у формату „2+2”.

         Истовремено су постигли договор и о јачању сарадње специјалних службе Руске Федерације и САД у борби против тероризма. Овај договор подразумева и размену информација и извођење заједничких противтерористичких акција.

         Борба против тероризма захтева – оценила су двојица председника – дугорочну заједничку стратегију која би била усмерена на лишавање терориста сваког социјалног и материјалног ослонца и спречавање ширења „терористичке идеологије”.

         Путин и Обама су се сагласили и да две земље у наредних месец дана формирају заједничку радну групу за питања претњи у сфери информационо-комуникационих технологија.

 

Категорије: 

Слични садржаји

Коментари