Председник Аустрије одржао мировну лекцију Нобеловцу Обами

ФИШЕР: САВЕТ БЕЗБЕДНОСТИ УН НЕМА АЛТЕРНАТИВУ

КАД ЈЕ У ПИТАЊУ ПРИМЕНА СИЛЕ У СИРИЈИ

Хајнц Фишер

  • На завршном заседању Алпског европског форума у Тиролу, Хајнц Фишер упозорио: Држање се правила - ако Савет безбедности не може да донесе одлуку - онда група заинтересованих земаља, или група држава које подржавају одређене вредности, има право да примени силу против неке земље, направиће веома деликатан и тежак проблем са опасним последицама
  • У том случају се поставља питање: која група има такво право, а која нема, и ко одлучује да ли за то постоје довољни разлози и ко сноси одговорност (за такве одлуке). Кад се почне тражити одговор на та питања - опет се дође до Уједињених нација и до улоге СБ ОУН - рекао је Фишер, добивши аплауз препуне дворане

         ШИРИ се и западни „покрет отпора“ војној интервенцији против Сирије.

         Председник Аустрије Хајнц Фишер изјавио је да сиријски конфликт „нема војно решење“.

         Говорити да ће група заинтересованих земаља или група која подржава одређене вредности - ако СБ ОУН не може да донесе одлуку о примени силе - имати право да употреби силу против друге земље, створиће свету веома деликатан и тежак проблем, са последицама који из тога проистичу“.

         Фишер је подржао УН поводом Сирије и још једном назвао „опасним“ тврдње да је дозвољено војно уплитање у конфликт у другој земљи кад нема консензуса у Савету безбеднсоти УН.

         „Пре него што кажемо да је потребно одговорити силом, треба имати на уму ко сноси одговорност за употребу хемијског оружја“ - рекао је Фишер, правећи дигресију од унапред припремљеног говора на завршном заседању Алпског европског форума који се одржава у Тиролу.

         Форуму је требало да присуствују и генерални секретар УН Бан Ки Мун и шеф Европске комисије Жозе Мануел Барозо, али је Бан морао да одлети за Њујорк због ситуације у Сирији.

         „Било би логично да се сачека извештај инспектора УН да ли је хемијско оружје употребила једна или друга страна. А требало би узети у обзир и ефекте војне операције на стране у сиријском конфликту и на суседне државе - упозорио је Фишер.

         Председник Аустрије додатно је изоштрио своје основно неслагање и упозорење:

         „Говорити или мислити - ако Савет безбедности не може да донесе одлуку - да онда група заинтересованих земаља, или група држава које подржавају одређене вредности, има право да примени силу против неке земље, направиће веома деликатан и тежак проблем са опасним последицама. Зато што се онда поставља питање: која група има такво право, а која нема, и ко одлучује да ли за то постоје довољни разлози и ко сноси одговорност (за такве одлуке). Кад се почне тражити одговор на та питања - опет се дође до Уједињених нација и до улоге СБ ОУН. Ако неко има боље идеје, нека их стави на сто! Можете тврдити да је систем (УН) недовољно добар, али не помажете проналажењу решења!“ - рекао је Фишер уз буран аплауз препуне сале.

         Фишер је рекао да је „главни задатак данашњице“ да се владавина права - на чије су „стварање на националним нивоима потрошени векови“ - пребаци са националног на међународни ниво.

Категорије: 

Слични садржаји

Коментари