NSA почела да шпијунира Американце под Бушом, а наставила - под Обамом
ЛОНДОНСКИ ГАРДИЈАН ТВРДИ ДА ЈЕ СВЕ ПОЧЕЛО ЈОШ 2001,
А ДА СЕ СЛИЧАН ПРОГРАМ РЕАЛИЗУЈЕ ОД ДЕЦЕМБРА 2012.
АМЕРИКАНЦИМА се смеши - нови скандал са шпијунирањем.
Лондонски днeвни лист Гардијан, који је лансирао прво раскринкавање Едварда Сноудена, објавио је: да је администрација Барака Обаме дозволила NSA (агенцији за националну безбедност) да прати електронска писма и интернет - активности Американаца и грађана других држава у трајању дужем од две године.
Гардијан се позвао на тајни документ који показује да је тај тајни програм NSA почео да се реализује још 2001. године под Џорџом Бушом млађим и да је у континуитету трајао до 2009. када је за председника САД био изабран Барак Обама.
NSA је једино била обавезна да свака три месеца од Специјалног суда тражи дозволу за наставак шпијунирања Американаца и „остатка света“.
Неименовани представник Обамине администрације признао је да је овај програм реализован све до 2011, када је Бела кућа одлучила да га затвори.
NSA је првобитно планирала да прикупља податке о електронској преписци чији је најмање један учесник био изван територије САД, или није био амерички држављанин.
Нешто касније је добила мандат да скупља информације о контактима повезаним са америчким грађанима и са лицима за која се претпоставило да се налазе на територији САД.
У стварности, NSA је „усисавала“ све информације о адресама на које су Американци слали електронску пошту или са којих су је сами добијали. А такође: IP-адресе свих компјутера у САД који су коришћени за такву преписку.
Гардијан је објавио да садржај преписке наводно при том није био анализиран.
Упркос томе што је сам програм био затворен, NSA је наставила да уходи онлајн-активности америчких грађана све до данас.
Гардијан чак тврди да располаже доказима да је у децембру 2012. почео да се у САД реализује сличан програм праћења електронске преписке у којој учествује бар једно лице са територије САД.