Немачки експерт: Да би сачувале доминацију – САД могу престати да финансирају УН
АЛЕКСАНДЕР РАР: ЗАПАД ОСЕЋА СЕ ИЗМИЧЕ ТЛО ИСПОД НОГУ – ДА СВЕТ ИДЕ НЕГДЕ ДРУГДЕ
Александер Рар
* Многи данас преиспитују своје виђење историје и чак говоре да рушење Берлинског зида није било пролог мира, већ увод у трећи светски рат
* Запад је направио фаталну грешку тртирајући Русију као земљу губитницу и захтевајући да се Руси кају за комунизам на исти начин као што су се Немци кајали за нацизам
* Не искључујем да ће западне земље почети и да бојкотују рад Уједињених нација. Да ће покушати да одрже униполарни свет јачањем НАТО и других евроатлантских структура. Али, стари светски поредак се не може вратити
_____________________________________________________
НЕМАЧКИ политиколог Александер Рар процењује да водеће западне земље на челу са САД – да би сачувале своју доминацију – могу престати да финансирају Уједињене нације и почети да се много више ослањају на НАТО.
Рар је – идући ка наведеном закључку – прво проценио да је Берлински зид срушио последњи совјетски лидер Михаил Горбачов. И наставио:
Управо је он наредио совјетским трупама да се не мешају у унутрашњи сукоб у Источној Немачкој када су тамо почели протести, иако су ти протести могли бити лако угушени.
Горбачов је био очигледно обећао Регану да Берлински зид, као симбол поделе Европе, мора да нестане. Мислим да је и сам веровао да ће после тога у Европи завладати „вечни мир“. Данас то делује веома наивно.
Многи данас преиспитују своје виђење историје и чак говоре да рушење Берлинског зида није било пролог мира, већ увод у трећи светски рат.
Запад је тада себе сматрао безусловним победником који је срушио и Берлински зид и омражену „Јалту“ и кренуо да сам одлучује о судбини света. Цела Европа је почела да почива само на два стуба – на НАТО и Европској унији. Организације попут ОЕБС-а, у којем је Русија имала глас, једноставно су бачене на сметлиште историје.
Русија у почетку покушавала да сарађује са Западом, али је тражила једнаке услове. Све док није схватила да јој се нуди да седи на бочној столици или чак у предсобљу.
Запад је направио фаталну грешку тртирајући Русију као земљу губитницу и захтевајући да се Руси кају за комунизам на исти начин као што су се Немци кајали за нацизам.
Сваки покушај Москве да створи нови интеграциони простор на територији бившег СССР-а непријатељски је доживљаван и проглашаван за „империјалне амбиције“.
То је присилило Русију да обнавља свој идентитет и поново потврђује свој статус велике силе. А када је 2013. Запад покушао да коначно отргне Украјину од Руске Федерације, - стрпљење Москве је испарило и почела је нова велика конфронтација.
Подела Украјине је у овом или оном облику неизбежна. Претпостављам да и Трампов план полази од тога да су Крим и друге југоисточне територије изгубљене за Кијев.
Међутим, многи на Западу неће прихватити победу Русије и желеће да наставе да подржавају Украјину, иако то постаје узалудно. Истовремено, Запад размишља како да Кијеву обезбеди компензацију.
Чланство у НАТО-у је искључено, али ЕУ може бити прихваћена.
Мало је вероватно да ће мировни уговор којим се утврђује нови статус тих територија бити потписан већ 2025. године.
БРИКС је нешто епохално ново.
Не можете да замислите колико је генерални секретар УН, Антонио Гутереш, нападан у Европи због одласка на самит БРИКС у Казању! А он је отишао на форум који је окупио више од половине светске популације.
Иза свега тога крију се страх и конфузија: Запад осећа да му се тло измиче испод ногу, да свет иде негде другде.
Не искључујем да ће западне земље почети да бојкотују рад УН и престану да их финансирају. Да ће покушати да одрже униполарни свет јачањем НАТО и других евроатлантских структура. Али, стари светски поредак се не може вратити.