Неки Јаншини министри сад од Хрватске траже цео Пирански залив

СЛОВЕНИЈА ПРЕД НОВИМ ПОЛИТИЧКИМ ПОТРЕСИМА А СА - МАЊИНСКОМ ВЛАДОМ

Јанез Јаншa

        ДО ЈУЧЕ је био спреман да зарати с Хрватском, а сада су словеначком премијеру Јанезу Јанши добробит Хрватске и њен улазак у ЕУ постали један од главних аргумената зашто не може да се повуче са премијерске функције иако су га прексиноћ напустили главни коалициони партнери из Грађанске листе па је његова влада изгубила већину у парламенту.

       Јанша је изјавио да неће тражити гласање о поверењу јер би то довело до превремених избора, па не би могао да буде ратификован уговор о приступању између Хрватске и ЕУ, а ратификација би постала и главна тема кампање, што Јанша не жели.

       Јанша је према Хрватској ипак био оштар. Рекао је да је „тешко одговорити“ хоће ли уговор бити ратификован на време, јер је ситуација у Словенији нестабилна, а када су га питали - хоће ли истрајати у томе да Хрватска повуче пуномоћје дато Привредној и Загребачкој банци за тужбе против Љубљанске банке, нагласио је да се „Хрватска мора држати обавеза које је преузела међународним уговорима, укључујући сукцесијски“.

       Истовремено се почела компликовати и ситуација с арбитражом око границе - иако ту Словенија више не може блокирати Хрватску нити било шта захтевати, него само изложити своје аргументе и надати се да ће их арбитри усвојити.

       На дневном реду седнице словеначке владе и јуче је био акт којим две државе до 11. фебруара морају суду предочити своје виђење предмета спора и своје захтеве. Јанша је признао да влада има проблема с актом који је припремила стручна група од више од 20 међународних адвоката, и да су га послали на дораду.

       Како је објавило „Дело“, словеначка влада је прошле недеље покушала да потврди тај кључни документ о арбитражи, али без успеха - јер поједини министри сматрају да Словенија треба да од арбитражног суда тражи да јој припадне цела територија историјске општине Пиран - која укључује цео Пирански залив, све до Савудрије.

       Наводно је реч о министрима из странака које су 2010. уложиле захтев за спровођење референдума о арбитражном споразуму, али о којим - није познато. Тада су референдум подржавали Јаншин СДС, СНС Змаге Јелинчича (који је у међувремену испао из парламента), Нова Словенија која је и сада део Јаншине коалиције и Словенска народна странка (СЛС) Радована Жерјава, данас министра привредног развоја, који је још пре три године, на врхунцу напетих односа, поручивао да Хрватска може у ЕУ, али без словеначке територије и без словеначког мора.

Категорије: 

Слични садржаји

Коментари