Мисија ИАЕА задовољна виђеним у Запорошкој атомској централи, оставила посматраче

РАФАЕЛ ГРОСИ: ОСОБЉЕ ЦЕНТРАЛЕ СВОЈ ПОСАО РАДИ ПРОФЕСИОНАЛНО

* Поводом демилитаризоване зоне око Запорошке централе (ту идеју подржавају Украјина, западне земље и Секретаријат УН, а Русија се противи), Гроси напоменуо да је то „питање политичке воље“, али да је циљ мисија ИАЕА није војна или политичка јер је њен задатак да „спречи нуклеарни удес“

* У мисији су представници 10 земаља: Албаније, Јордана, Италије, Кине, Литваније, Мексика, Пољске, Србије, Северне Македоније и Француске

______________________________________________________

       ГЕНЕРАЛНИ директор ИАЕА Рафаел Гроси рекао је после посете Запорошкој атомској централи да има још много посла да се уради.

       Нагласио је да ће ИАЕА задржати стално присуство тамо:

       „Наравно, има још много тога да се уради. Мој тим остаје. И што је најважније, овде организујемо стално присуство ИАЕА“.

       Мисија је око 9 сати ујутру стигла на украјински пункт у Новоалександрвки, 20 км од линије додира. Тамо је била задржана три сата док је чекала дозволу за путовање.

       У мисији су представници 10 земаља: Албаније, Јордана, Италије, Кине, Литваније, Мексика, Пољске, Србије, Северне Македоније и Француске.

       У њеном раду не учествују руски и украјински експерти.

       На питање о стварању демилитаризоване зоне око Запорошке централе (ту идеју подржавају Украјина, западне земље и Секретаријат УН, а Русија се противи), Гроси је напоменуо да је то „питање политичке воље“, али да је циљ мисија ИАЕА није војна или политичка јер је њен задатак да „спречи нуклеарни удес“.

       Првог дана инспекторима је требало нешто више од три сата да прегледају станицу.

       „Направили смо почетну процену. Видимо несебичан рад особља и руководства станице. Упркос тешкој ситуацији и околностима, они свој посао раде веома професионално“, рекао је Гроси.

 

Категорије: 

Слични садржаји

Коментари