МЕРКЕЛ И САРКОЗИ: Дужничка криза показује знаке убрзавања
БЕРЛИН И ПАРИЗ БИ ДА СЕ ПРОТИВ КРИЗЕ
БОРЕ ПОДСТИЦАЊЕМ ЕКОНОМСКОГ РАСТА
- Меркел је позвала Грчку и њене приватне кредиторе да што је брже могуће постигну договор о реструктуирању дуга те државе. У супротном, истакла је Меркел, Грчка неће моћи да добије наредну траншу помоћи
- Саркози је рекао да „Европа нема будућност уколико Немачка и Француска немају заједничке ставове“ и истакао да ће ово бити година у којој ће сви морати да смањују буџетске дефиците
БЕРЛИН, (ФоНет) - Подстицање привредног раста у 17 држава еврозоне представља приоритет у напорима да се заустави дужничка криза која показује знаке убрзања, истакли су немачка канцеларка Ангела Меркел и председник Француске Никола Саркози после састанка у Берлину.
Меркел је позвала Грчку и њене приватне кредиторе да што је брже могуће постигну договор о реструктуирању дуга те државе. У супротном, истакла је Меркел, Грчка неће моћи да добије наредну траншу помоћи.
Државе еврозоне постигле су у октобру прошле године договор о другој транши помоћи, који је предвиђао да приватни кредитори Грчке прихвате отпис половине дуга.
Меркел је истакла да и она и Саркози желе да Грчка добије помоћ, како би могла да настави да сервисира своје дугове.
„Ми желимо да Грчка остане у еврозони“, рекла је немачка канцеларка, преноси АП.
Меркел и Саркози су позвали чланице еврозоне да убрзају уплате у новоосновани Фонд за помоћ, како би било учвршћено поверење у заједничку монету, а апеловали су и на брзи завршетак преговора о новом уговору, који подразумева увођење стриктних фискалних правила.
Меркел је истакла да ће превазилажење кризе ићи „корак по корак“ и да за то не постоји једноставно решење.
Канцеларка Немачке је рекла да се лично слаже са предлогом Саркозија о увођењу таксе на финансијске трансакције, али не може званично да га подржи јер нема сагласност унутар владе.
Саркози је рекао да „Европа нема будућност уколико Немачка и Француска немају заједничке ставове“ и истакао да ће ово бити година у којој ће сви морати да смањују буџетске дефиците.