Макрон осумњичио главне опозиционе партије да ће Француску увести у грађански рат

ПРОЗВАНИ ЛИДЕРИ -ЖОРДАН БАРДЕЛА И ЖАН-ЛИК МЕЛАНШОН - ОДМАХ МУ КОНТРИРАЛИ

* Навео да Национално окупљање, које предводи Марин Ле Пен, дели људе на основу вере и порекла, а да Непокорена Француска, чији је лидер Жан-Лик Меланшон, наводно сугерише „облик комунитаризма“ а такве политике „деле људе и могу изазвати грађански рат“

* Национално окупљање је на изборима за Европски парламент добило 31,8 одсто гласова, док је Макронову странку Препород подржало само 15,2 одсто бирачког тела

_____________________________________________________________

          У ФРАНЦУСКОЈ може избити грађански рат због политике левих и десних партија, које у својим програмима често иду у крајност, изјавио је Емануел Макрон.

          Навео је да десничарска партија Национално окупљање, коју предводи Марин Ле Пен, дели људе на основу вере и порекла, а да Непокорена Француска, чији је лидер Жан-Лик Меланшон, која је укључена у Нови национални фронт настао у Француској након распуштања скупштине, наводно сугерише „облик комунитаризма који такође упућује људе искључиво на њихову верску и заједничку припадност“.

          По Макроновом мишљењу, такве политике деле људе и могу изазвати грађански рат.

          „Када вам је свега доста, када је живот дан за даном тежак, можете бити у искушењу да се приклоните екстремима који имају бржа решења. Али решење никада неће бити одустајање од другог“, рекао је Макрон.

          Изјаве француског председника искритиковали су лидери обе поменуте партије.

          Меланшон је оптужио Макрона за подстицање немира у Новој Каледонији (прекоморска територија Француске), а председник Националног окупљања, Жордан Бардела, рекао је да председник „нема право да говори на такав начин“.

          Хиљаде људи одржавају митинге широм земље, а лидери се удружују у борби за власт.

          Макрон је 9. јуна распустио Националну скупштину након пораза на изборима за Европски парламент.

          Национално окупљање је на изборима за Европски парламент добило 31,8 одсто гласова, док је Макронову странку Препород подржало само 15,2 одсто бирачког тела.

          Макрон је потом изјавио да је Француској потребна „јасна парламентарна већина да би деловала у миру и хармонији“.

           Радио-станица Европа 1 објавила је 11. јуна да француски лидер са својим окружењем разговара о могућности да поднесе оставку на место шефа државе ако десница победи на парламентарним изборима.

 

 

 

Категорије: 

Слични садржаји

Коментари