Кобахидзе: Из Брисела су ми поводом закона о страним агентима претили „Фицовом судбином“

ГРУЗИЈСКИ ПРЕМИЈЕР ИЗРАЗИО НАДУ ДА ЋЕ У ЕВРОПСКОЈ УНИЈИ И САД ДОЋИ ДО „ДЕОЛИГАРХИЗАЦИЈЕ“

Американци би да протесте у

Тбилисију претворе у грузијски Мајдан

* Председник владе Грузије Иракли КОБАХИДЗЕ: Један од комесара ЕУ претио ми је судбином словачког премијера Роберта Фица. Набројао ми је цео низ мера које западни политичари могу предузети након што наш парламент одбаци вето који је на закон о транспарентности страног утицаја ставила наш председник Саломе Зарубашвили. Потом ми је рекао: `Видели сте шта се догодило са Фицом и треба да будете опрезни“

* „Један од комесара“ био је Оливер ВАРХЕЉИ који је поводом Кобахидзеових навода прво признао да је у телефонском разговору са грузијским премијером о закону о страним агентима поменуо инцидент са покушајем атентата на словачког премијера Роберта Фица. Па одмах нагласио: „Желим да изразим своје искрено жаљење што је део нашег разговора извучен из контекста. Позивам да се крхка ситуација у Грузији не погоршава доношењем закона који би могао да доведе до даље поларизације на улицама Тбилисија. Само у овом контексту сам поменуо трагични инцидент у Словачкој“

* ЕУ је упозорила Тбилиси да „проучава утицај (закона о страним агентима) на процес придруживања Грузије“. Из Вашингтона је Кобахидзеу стигло упозорење да је тај закон у супротности са жељом велике већине Грузијаца да крену ка интеграцији у ЕУ“. А заменик портпарола Стејт департмана Ведант Петел је чак изјавио да би грузијске власти требало да напусте курс уграђен у закон и зато што њихови „садашњи приступи нису у складу са америчким вредностима“

_________________________________________________________

          ГРУЗИЈА и даље одолева притисцима и уценама Вашингтона и Брисела поводом свог Закона о транспарентности страног утицаја (преко мреже западних лажних невладиних организација).

          И не само притисцима и уценама, већ и - бруталним претњама.

          Председник владе Грузије Иракли Кобахидзе изјавио је да му је „један од комесара ЕУ“ претио „судбином словачког премијера Роберта Фица“.

          Додатно је открио: „Та претња, до које је дошло у мом телефонском разговору са тим ЕУ-комесаром, била је поражавајућа чак и у поређењу са вишегодишњим уценама и претњама са исте стране. Тај комесар ми  набројао цео низ мера које западни политичари могу предузети након што наш парламент одбаци вето који је на закон о транспарентности страног утицаја ставила наш председник Саломе Зарубашвили. Потом ми је рекао: `Видели сте шта се догодило са Фицом и треба да будете опрезни“.

          „Један од комесара“ био је Оливер Вархељи који је поводом Кобахидзеових навода прво признао да је у телефонском разговору са грузијским премијером о закону о страним агентима поменуо инцидент са покушајем атентата на словачког премијера Роберта Фица. Па одмах нагласио да његове речи нису биле претња да су „извучене из контекста“.

          Још је додао: „Желим да изразим своје искрено жаљење што је део нашег разговора извучен из контекста. Позивам да се крхка ситуација у Грузији не погоршава доношењем закона који би могао да доведе до даље поларизације на улицама Тбилисија. Само у овом контексту сам поменуо трагични инцидент у Словачкој“.

          Претходно је шеф америчке дипломатије Ентони Блинкен објавио да САД и ЕУ намеравају да предузму „мере против Грузије у вези са њеним законом о страним агентима“.

          ЕУ је упозорила Тбилиси да проучава утицај (закона о страним агентима) на процес придруживања Грузије“.

          Из Вашингтона је Кобахидзеу стигло упозорење да је тај закон „у супротности са жељом велике већине Грузијаца да крену ка интеграцији у ЕУ“.

          Заменик портпарола Стејт департмана Ведант Петел је чак изјавио да би грузијске власти требало да напусте курс уграђен у закона и зато што њихови „садашњи приступи нису у складу са америчким вредностима“.

          Кобахидзе је и овоме парирао.

          Прво је оценио да су ЕУ и САД „под утицајем одређених сила“ и да им је потребна деолигархизација.

          Додао је да  је „оптимиста да ће пре свега Европска унија успети у деолигархизацији“ иако има „озбиљне проблеме“, а још је суверенитет земаља њених чланица „под притиском“.

          Поновио је да је оптимиста да ће ЕУ у наредним годинама бити у стању да се ослободи  штетног утицаја. Додао је да се нада да ће и Европска унија и Сједињене Државе бити деолигархизоване.

          Избегао је да каже по коме ће ударити деолигархизација. Само је нагласио да се проблем тиче „партије глобалног рата“.

          Кобахидзе је потребу да Грузија има закон о страним агентима Утранспарентности страног утицаја) објаснио тиме што он, његова партија и влада не желе „украјинизацију Грузије“:

          „Нећемо да дозволимо Мајдан у Тбилисију, нити да ми ратујемо на `другом фронту против Русије`. Зато нам и јесте потребна транспарентност у финансирању невладиних организација. Венецијанска комисија нас је позвала на `укидање закона у садашњем облику`, али нам је понудила апсурдно објашњење да Грузији транспарентност политичког деловања НВО које се финансирају из иностранства није потребна“.

          Грузијски закон о транспарентности страног утицаја предвиђа регистрацији непрофитних правних лица и медија чији приходи са више од 20 одсто – долазе из иностранства.

           Осим тога, обавезује све организације које „промовишу интересе страних сила“ да пријављују надлежном државном органу приходе добијене изван Грузије.

 

 

 

Категорије: 

Слични садржаји

Коментари