Клаудиу Тарзиу: У Европарламенту постоји санитарни кордон око патриота и суверениста
РУМУНСКИ ЕВРОПОСЛАНИК: ТРЕЋИ СМО ПО БРОЈНОСТИ, А НЕ ДАЈУ НАМ НИКАКВЕ РУКОВОДЕЋЕ УЛОГЕ
Клаудиу Тарзиу
* Прекид сукоба у Украјини се не може постићи ако се војна машинерија Украјине буде стално снабдевала муницијом и милијардама евра. УА већина у Европарламенту је изгласала резолуцију за крајњу забринутост: убрзана испорука наоружања и војне опреме, система ПВО и ракета Таурус, плус - принуда да свака држава чланица годишње за ратну подршку Украјини издваја најмање 0,25 посто свог БДП
* Европарламент је подељен на два велика блока – на глобалисте и суверенисте. Последњи су опет подељени – са жаљењем то констатујем – на три групе, да не помињем европосланике које немају никакву припадност, а који имају сличне погледе. Те три групе конзервативаца/суверениста заједно имају 187 посланика што је само један посланик мање од групе Европске народне партије. Каква би то снага била у Европском парламенту – јединствена група патриота и конзервативаца састављена од свих представника Уније!
______________________________________________________________
КЛАУДИУ Тарзиу (Claudiu Târziu), шеф је делегације партије Алијанса за унију Румуна у Европском парламенту која је гласала против даљег наоружавања кијевског режима.
* Као члан Европарламента, како оцењујете рад његовог претходног сазива? Да ли се Европски парламент данас бави актуелним питањима који су важни за грађане Европе? Да ли је међународна политика ЕУ ефикасна, посебно у делу који се тиче конфликта у Украјини?
- Желео бих да истакнем да је прошле јесени већина – иако танка – у Европарламенту подржала извештај о изменама Споразума о функционисању Европске уније. Присталице таквих реформи тврде да ће оне довести до велике транспарентности и сарадњи. У реалности то је очигледан корак ка формирању европске супердржаве о којој ми имамо одлучно негативан став.
Европски парламент у комитетима и на пленарним заседањима расправља о најважнијим питањима која брину грађане држава чланица. Ипак, овакав приступ је крајње идеологизован. Посвуда смо суочени са «гендерном перспективом», «зеленим» глобализмом и сличним проблемима којима инклинирају левичари и желе да нам их наметну.
Унија према конфликту у Украјини има дефинитивно исти став. Ми сматрамо да решење није у даљем слању оружја већ у конкретним и ефикасним корацима на путу ка миру.
* Како оцењујете рад новог сазива Европског парламента? Да ли очекујете измене у усвајању политичких, економских и социјалних иницијатива? Који су ваши приоритети у текућем парламентарном мандату?
- Политички гледано, Европарламент је подељен на два велика блока – на глобалисте и суверенисте. Последњи су опет подељени – са жаљењем то констатујем – на три групе, да не помињем европосланике које немају никакву припадност, а који имају сличне погледе.
Ове три групе конзервативаца/суверениста заједно имају 187 посланика што је само један посланик мање од групе Европске народне партије. Каква би то снага била у Европском парламенту – јединствена група патриота и конзервативаца састављена од свих представника Уније!?
Не желим да коментаришем гласање грађана Европе у јуну прошле године. Револт изазива и чињеница, што очигледно противречи и демократији, да трећа по бројности политичка групација у парламенту не може имати руководеће дужности у парламенту и комитетима. Говорим о «санитарном кордону» који веома личи на праксу тоталитарних режима које леви примењују у односу на своје политичке опоненте.
Нас, представнике партијске делегације Алијансе за унију Румуна, брине одбрана наших уверења и вредности које смо усвојили на самом почетку политичог деловања. То су стубови на којима се темељи наш покрет АСР: породица, нација, вера и слобода.
Ми ћемо беспоговорно иступати против било којих екофанатика који ће довести до нашег сиромашења и глади. Нећемо прихватити било какве споразуме који би државе чланице принудиле да на своју територију приме мигранте који не припадају нашој култури и друштву. Ми одбацујемо политику антислободе, такву као што је масовно праћење или принудна вакцинација грађана. Бићемо одлучни заштитници природне породице која почива на савезу мушкарца и жене, а не на гендерној идеологији и осталим глупостима.
* Ви сте 19. септембра гласали против резолуције ЕП да државе чланице ЕУ наставе са финансијском и војном подршком Украјини. Зашто сте тако гласали? Који је садржај те резолуције? Које су последице те резолуције?
- Заиста, делегација наше партије није пристала да подржи рат који је на нашим границама. Против је био 131 глас, а уздржаних 63. На тај начин више од четвртине европских посланика сматрају да су ти услови неприхватљиви.
Потврђујем оно што сам више пута говорио: циљ мора бити хитан прекид ватре, а то се не може постићи ако се војна машинерија буде стално снабдевала муницијом и милијардама евра. У суштини, два услова те резолуције по нашем мишљењу изазивају крајњу забринутост: убрзана испорука наоружања и војне опреме, система ПВО и ракета Таурус, али и, разуме се, принуда да свака држава чланица годишње за ратну подршку Украјини издваја најмање 0,25 посто свог БДП-а.
Та питања су веома озбиљна, а последице да се сукоб настави по сваку цену, пашће на плећа народа оних земаља које одлуче да беспоговорно подрже једну од страна.
Надали смо се да ћемо подржати резолуцију која ће дати налог да се прекине ватра, а не за резолуцију која ће оптужити државе чланице ЕУ да нису довољно учиниле у помагању једне од ратујућих страна.
* Да ли можемо очекивати да ће се ЕУ вратити дипломатском решењу рата у Украјини?
- То је пут да се оствари оно шти сви ми желимо, а то је мир. Овај конфликт траје већ више од 1000 дана. Дакле, ми више од 1000 дана видимо само уништења, ватру и смрт.
Снаге које настављају да подржавају овај рат одговорне су за све људске и материјалне губитке. Дијалог, а не испоруке ракета и муниције, може да стави тачку на овај рат.