Кларку аплаудирали сви у цркви Риверсајд, а он - Угу Чавезу

ГАЛА ПРИРЕДБА У ЊУЈОРКУ ПОВОДОМ 85-ОГ РОЂЕНДАНА

АМЕРИЧКОГ БОРЦА ЗА ПРАВДУ У СВЕТУ

Кларк и Милошевић

  • Ремзи Кларк позвао свет да концентрише напоре против насиља, којег никад у људској историји није било тако много као данас. И дигао глас против убистава беспилотним летелицама, која наређује амерички председник, на основу процена које му даје CIA, као и звецкања нуклеарним оружјем америчких нуклеарних подморница од којих свака носи по 140 „Трајдент“ ракета, чија бојева глава при експозији ствара кратер од 50 км у пречнику
  • Прослави присуствовало више амбасадора и дипломатских представника, углавном из земаља Латинске Америке и Блиског Истока, међу којима и генерални конзул Србије у Њујорку Снежана Живковић
  • Председник Републике Србије Томислав Николић одликовао недавно Ремзи Кларка Сретењским орденом другог степена „за изузетне заслуге у јавним и хуманитарним делатностима“ који ће му бити уручен у Београду

        У ПОЗНАТОЈ цркви Риверсајд у Њујорку синоћ је одржана гала-приредба у част 85. рођендана чувеног америчког адвоката и борца за људска права и правду у свету, некадашњег министра правде САД, Ремзија Кларка.

       Истовремено, обележена је и 20-годишњица од оснивања Међународног акционог центра, чувене организације америчких активиста, која се супротставља свим агресивним ратовима Америке у свету, а чији је Ремзи Кларк инспиратор и оснивач.

       На челу међународног организационог одбора приредбе, био је бивши председник Генералне скупштине УН и дугогодишњи министар иностраних послова Никарагве, свештеник Мигуел Деското Брокман.

       Обраћајући се присутнима, после 20-ак пригодних говора, Ремзи Кларк је одао признање и пожелео опоравак Угу Чавезу, са којим се недавно срео у Каракасу, назвавши га једним од највећих лидера данашњице, који је за своју земљу и Латинску Америку, по оцени Кларка, учинио више од свог узора, Симона Боливара.

       Кларк је подсетио и на успомену и наслеђе Мартина Лутера Кинга, који је своје последње славне говоре и проповеди одржао баш у Риверсајд цркви у Њујорку.

Риверсајд црквa у Њујорку

       Кларк је позвао свет да концентрише напоре против насиља, којег никад у људској историји није било тако много као данас. Он је истакао примере арбитрарних убистава беспилотним летелицама, која наређује амерички председник, на основу процена које му даје CIA, као и звецкања нуклеарним оружјем америчких нуклеарних подморница које непрестано патролирају светским морима, а свака носи по 140 „Трајдент“ ракета, чија бојева глава при експозији ствара кратер од 50 км у пречнику.

       Пре Кларковог обраћања, на приредби је говорило 20-ак истакнутих активиста, уметника и представника антиратних покрета из САД и других земаља. Прочитане су и поруке из затвора, које су упутили најпознатији амерички затвореник савести Мумиа Абу Џамал и „Кубанска петорица“.

       Познати српски композитор Милош Раичковић (син песника Стевана), који живи и ради у Њујорку, учинио је свој „омаж“ Кларку изводећи на клавиру сопствену композицију „Багдад“ написану 2003, у знак протеста против америчке агресије.

       Више говорника, међу којима и Глорија ла Рива која је пратила Кларка на једном од његових путовања у Београд, истакли су подршку Кларка Србији против НАТО агресије, као и председнику Слободану Милошевићу током његове хашке битке.

       Кларку је поводом његовог јубилеја стигао велики број порука од истакнутих личности и организација из читавог света, међу којима од Међународног комитета „Слободан Милошевић“.

       Ремзи Кларк је био један од три копредседника Међународног комитета за одбрану Слободана Милошевића (уз Велка Влканова из Бугарске и Сергеја Бабурина из Русије, који је на том месту заменио Александра Зиновјева после његове смрти).

       После убиства Милошевића у Хагу, Комитет је наставио са радом, са нешто промењеним називом.

       У поздравној поруци Милошевићевог комитета, коју су потписали Клаус Хартман из Немачке и Владимир Кршљанин из Србије, каже се између осталог:

       „Хвала Вам што сте дошли у Београд и били са нама под бомбама 1999. и поново, 10 година касније, на великом народном митингу ради одавања почасти жртвама и херојима. Хвала Вам за одбрану УН и међународног права од криминалне перверзије такозваних ад хок трибунала, за то што сте долазили више пута у Хаг, за вредне савете које сте дали председнику Милошевићу, и за то што сте га испратили 2006, заједно са народом Србије, на његов последњи пут.“

       Прослави је присуствовало више амбасадора и дипломатских представника, углавном из земаља Латинске Америке и Блиског Истока, међу којима и генерални конзул Србије у Њујорку Снежана Живковић.

       Председник Републике Србије Томислав Николић одликовао је недавно Ремзи Кларка Сретењским орденом другог степена „за изузетне заслуге у јавним и хуманитарним делатностима“.

       Очекује се да ће Кларк, који је и добитник награде УН за људска права, ове године допутовати у Београд, ради уручења високог српског одликовања.

       Вилијам Ремзи Кларк је рођен 18. децембра 1927. године у Даласу у Тексасу. Његов отац Томас Кемпбел Кларк био је такође амерички државни тужилац и судија Врховног суда.

       Дипломирао је на универзитету Тексаса у Остину, а магистрирао и докторирао на универзитету у Чикагу. Радио је у америчком министарству правде од 1961, под председницима Кенедијем и Џонсоном, а 1967-1969. био је државни тужилац, односно министар правде САД (у америчком систему те две функције су обједињене).

       Њему се приписује доношење два фундаментална закона из области људских права - Закона о бирачком праву (1965) и Закона о грађанским пpавима (1968).

       Напустио је државну службу због неслагања са ратом у Вијетнаму, наставио каријеру као адвокат и постао је један од најпознатијих, најангажованијих и најутицајнијих критичара америчке агресивне политике и заштитник права угрожених народа.

       У Њујорку је 1999. организовао Међународни јавни трибунал против НАТО злочина у Југославији. Помагао је одбрану Слободана Милошевића у Хагу, а заступао је и Радована Караџића у једном спору пред америчким судом.

       Иранска новинска агенција ФАРС јавила је да су током синоћне свечаности, на иницијативу Кларка и Саре Флаундерс, са учешћем организација „99%“ и „Солидарност са Ираном“, бројни присутни потписали петицију којом се даје подршка Ирану и његовом праву за мирнодопским коришћењем нуклеарне енергије и захтева укидање свих санкција и обустављање ратних претњи против Ирана.

       Прослава, чији се видео-пренос преко Интернета могао пратити у читавом свету, завршена је пригодним уметничким програмом.

Помагали сте тријумфу истине

ПУНИ ТЕКСТ ХАРТМАНОВОГ И КРШЉАНИНОВОГ ПИСМА-ЧЕСТИТКЕ

 

       Поштовани г. Кларк, наш драги пријатељу и друже,

       Честитамо Вам велико људско достигнуће - то што сте упели да будете поуздани учитељ, адвокат и пријатељ свих људи који су потлачени и којима је ускраћена правда.

       Следећи Ваш храбри пример, многи часни људи су стали уз нашу борбу и супротставили су се колонизацији Балкана, разбијању Југославије и агресији против Србије.

       Хвала Вам што сте дошли у Београд и били са нама под бомбама 1999. и поново, 10 година касније, на великом народном митингу ради одавања почасти жртвама и херојима. Хвала Вам за одбрану УН и међународног права од криминалне перверзије такозваних ад хок трибунала, за то што сте долазили више пута у Хаг, за вредне савете које сте дали председнику Милошевићу, и за то што сте га испратили 2006, заједно са народом Србије, на његов последњи пут.

       Хвала што сте толико помогли тријумфу истине, који већ изгледа да нам је надохват руке. Неминовни тријумф човечанства је тријумф живота и истине. Тријумф истине је предуслов за свет мира и просперитета. У том смислу, ни за Европу нема пристојне будућности без истине о агресији против Југославије.

       Високо ценимо неуморне напоре Међународног акционог центра, чији сте Ви инспиратор, да шири знање и наду за амерички народ и све народе света - у миру, равноправности и правди.

       Да се постигне правда за Србију, Балкан и Европу и да се народи спасу од агресивне империјалистичке похлепе, Ваш рад је био и наставиће да буде од огромног значаја. Упућујемо Вам најбоље жеље поводом Вашег 85. рођендана и 20. годишњице МАЦ, са осећањем да је то и наш празник и јубилеј.

       Желимо Вам још много година доброг здравља, креативног духа и задовољства успесима наше заједничке борбе!

       У име Међународног комитета „Слободан Милошевић“,

       Клаус Хартман, председник Борда

       Владимир Кршљанин, секретар

Категорије: 

Слични садржаји

Коментари