„Кинески твитер” Weibo има дупло више корисника него Twitter

ИРАН НУДИ БРЗИ ИНТЕРНЕТ САМО КОРИСНИЦИМА ДОМАЋЕГ ФEJCБУКА

Weibo

  • Техеран ради на „халал интернету” и припрема посебан рачунарски програм за контролу приступа друштвеним мрежама на интернет
  • Кина има и Youku (свој Youtube), а „кинески Twitter” има и казнени систем, што је део сталних напора власти да обуздају антивладино расположење на интернету
  • Корисници у старту добијају 80 поена, а њихов укупан биланс зависи од њихове активности и врсте садржаја који постују. Поени се скупљају учествовањем у активностима целе заједнице, док се губе кршењем различитих правила понашања, која укључују и „злонамерност према јединству, суверенитету и територијалном интегритету земље”

        ИРАН креира „интелигентни софтвер” који ће његовим грађанима омогућити ограничен и контролисан приступ филтрираним страницама друштвених мрежа као што су Facebook и Twitter, јављају ирански медији цитирајући шефа полиције Исмаила Ахмадија Могхадама. 

       Могхадам тврди да ће паметна контрола активности корисника на друштвеним мрежама помоћи у елиминисању „недостатака“ тих страница, док ће истовремено омогућити људима да имају користи од њиховог употребљивог садржаја.

       Коришћење западних друштвених мрежа и интернет-страница у Ирану је већ ограничено и филтрирано. Нови „интелигентни рачунарски програм“ само је једна од бројних мера којима је циљ повећање контроле садржаја корисника, у земљи која већ једну деценију покушава да створи сопствену врсту „net-space“, који се често зове и „халал-интернет“.

       Одговор Ахмадија Могхадама уследио је пошто је на Facebookу отворена страница посвећена врховном верском вођи те земље ајатолаху Ал Хамнеију, која је привукла велику пажњу и у Ирану и у иностранству.

       Иран је, у сарадњи са Кином, која је пионир у контроли интернета, током протеклих неколико година развио свој софистицирани систем филтрирања и праћења садржаја.

       „У систему још има пуно рупа и он није чврст као кинески“, објашњава ирански стручњак за технологију Нима Рашедан који живи у Швајцарској.

       Рашедан не верује да Иран има адекватну инфраструктуру и знање да би направио такав програм.

       „Иран још није био у могућности да успешно ископира кинески модел“, сматра Рашедан.

       Пекинг је, уместо да својим грађанима омогући приступ друштвеним мрежама које су створиле компаније на Западу, креирао своју верзију тих страница, као Weibo (кинески одговор на Twitter) и Youku - који је као Youtube. Таква политика се показала успешном – те странице су у Кини невероватно популарне.

       Иран је исто тако покушао да створи своју верзију Facebookа и Youtubeа, али већина интернет корисника радије је остала на западним платформама, које су већ постале популарне. Да би их навела да се предомисле, влада је протеклих месеци понудила приступ интернету велике брзине само онима који желе приступ страницама иранских друштвених мрежа.

       Иранска влада има потпуну контролу интернета и надгледа сав пренос података у земљи, у којој, од 75 милиона људи, према проценама владе, интернет користи њих 25 милиона. Број корисника међутим из дана у дан расте и то отежава њихово праћење.
„Контрола дубоког пакета, форма је пакета филтера за рачунарске мреже која проверава податке, а много теже функционише кад број корисника и количина пренесених података расте сваког дана“, објашњава Рашедан. 

       Једна од метода коју је влада испробала било је и распоређивање SSL акцелераторских уређаја, који су помагали у прецизнијем декодирању података на интернету. Али, такви напори нису били довољни. Рашедан указује да су се власти морале вратити на једноставније мере, као што су блокирање Фласх и МП3 датотека на Facebookу, да би имали контролу над ситуацијом. Корисницима, изгледа, то није сметало, јер „већина њих дели фотографије и текстове уместо видеа“.

       „Власти могу ограничити проток, забранити пренос података и у потпуности блокирати неке интернет-портале, као што су виртуелне приватне мреже (VPNs) или прекинути везе кодираних података. Тако повремено прекидају приступ Gmail-у”, објашњава Рашедан.

       „Већина интернет понуђача у Ирану има директне везе са војним институцијама, као што је Револуционарна гарда. Милијарде долара су уско повезане с интернет-пројектима, тако да војне институције наглашавају важност повећања интернет саобраћаја“.
Један дио политичараиИ ајатолах Хамнеи плаше се даљњег ширења интернета, а други су у дилеми треба ли „повећати брзину и проток или смањити цензуру“.

       За то време, земље Средњег истока надмећу се у развоју интернет инфраструктура. Турска и арапске земље Персијског залива тренуто су на врху, и саме производе старт-уп и друге технологије. 

       Кинеска верзија Twitterа, Weibo, има 300 милиона корисника што је двоструко више корисника од самог Twitterа. Кинески Twitter има и казнени систем, што је део сталних напора кинеских власти да обуздају антивладино расположење на интернету.

       Према последњим променама, сорисници у старту добијају 80 поена, а њихов укупан биланс зависи од њихове активности и врсте садржаја који постују. Поени се скупљају учествовањем у активностима целе заједнице, док се губе кршењем различитих правила понашања, која укључују и „злонамерност према јединству, суверенитету и територијалном интегритету земље”. 

       Низак скор може бити поништен избегавањем кршења правила два месеца. Ако корисник изгуби све поене, њен или његов налог ће бити суспендован.

       Ево неких правила:

       Члан 13: Корисници имају право да објављују информације, али не и оне које:

       1. се противе основним начелима установљеним уставом 
       2. руше јединство, суверенитет и територијални интегритет земље 
       3. откривају националне тајне, угрожавају државну безбедност или прете части или интересима нације
       4. распирују међуетничку мржњу, поткопавају етничко јединство или угрожавају етничке традиције и обичаје
       5. промовишу зла учења и сујеверје 
       6. шире гласине, ометају јавни ред и мир, и нарушавају друштвену стабилност 
       7. промовишу криминалну активност, коцкање, насиље или позивају на вршење криминалних дела 
       8. позивају на ометање јавног реда и мира кроз недозвољено окупљање, формирање организација, протеста, демонстрација и масовних скупова 
       9. имају неки други садржај који је забрањен законом, административном регулативом и националним правилима 

       Члан 14: Корисници не смеју да објављују нетачне информације. За информације о томе које су информације нетачне погледајте страницу „Регулација управљања заједницом”. Како би се ова нова регулација спровела у дело, садржај ће модерирати Комитет заједнице који ће чинити просечни Weibo корисници као и „стручњаци”, који ће имати задатак да елиминишу „нетачне информације” .

       (Дојче Веле)

Категорије: 

Слични садржаји

Коментари