Кинески хакери покрали највеће технолошке тајне Пентагона
ОПТУЖБА НАУЧНОГ САВЕТА АМЕРИЧКОГ МИНИСТАРСТВА ОДБРАНЕ (DSB)
- У рукама кинеских хакера наводно су се нашли подаци о противавионским ракетним системима Patriot PAC-3, противракетним системима THAAD и бродском информационо-командном систему Aegis
- А такође: подаци о палубним ловцима F/A-18 Super Hornet, такозваним конвертпланима V-22 Osprey, перспективним ловцима F-35, вишециљним хеликоптерима UH-60 Black Hawk, новим бојним бродовима LSC и другом наоружању
- Амерички стручњаци су тобоже - кад је откривено шта се догодило - били шокирани јер процењују да Кина са тим технологијама може стећи „важну предност, убрзати значајно развој своје војне индустрије и притом уштедети огромна средства”
- Експерт за сајберполитику Џејмс ЛУИС, из Центра за међународна стратешка истраживања, оценио је: „Пре десет година сам кинеску армију назвао највећим светским музејом на отвореном, али то више не могу да кажем”.
- Руски експерт Владимир АНОХИН, вицепредседник Академије за геополитичке проблеме : Сумњам да су кинески хакери успели да се докопају таквих тајни Пентагона. Јер, ако то руским хакерима није пошло за руком, утолико пре не верујем да је кинеским. Бојим се да се сличне сензације лансирају да би послужиле као повод за заоштравање односа САД са Пекингом
КИНЕСКИ хакери су током неколико сајбер напада украли од САД пројекте неколико система који су основа америчке противракетне одбране, наведено је у извештају Научног савета америчког министарства одбране (DSB) који ће бити представљен руководству Пентагона, влади САД и шефовима америчких компанија у сектору одбране.
Све украдене документе Кина може да искористи при разради сопствених система војне намене, објавио је Вашингтон пост.
У рукама кинеских хакера су се наводно нашли подаци о противавионским ракетним системима Patriot PAC-3, противракетним системима THAAD и бродском информационо-командном систему Aegis. Сем тога, украдени су и подаци о палубним ловцима F/A-18 Super Hornet, такозваним конвертпланима V-22 Osprey, перспективним ловцима F-35, вишециљним хеликоптерима UH-60 Black Hawk, новим бојним бродовима LSC и другом наоружању.
DSB није директно оптужио Кину за ту крађу информација током неколико последњих година, али су представници Пентагона изјавили да се ради управо о једној кинеској компанији чија је делатност усмерена на крађу америчких војних тајни.
О могућој крађи информација о ловцима F-35 по први пут се сазнало још у јануару 2007.
Напади су настављени током 2007-2010, а на удару се, између осталих, нашла и компанија Qinetiq North America која се бави разрадама робота и сателитских извиђачких система.
Према подацима аналитичара, иза тих напада би могла да стоји хакерска групација Цоммент Цреw, са седиштем у Шангају.
Америчко министарство одбране је, према писању московског сајта Lenta.ru, објавило план за петоструко повећање броја стручњака за борбу против сајбер напада. Министарство сада има око 900 таквих стручњака, али се планира да се њихов број повећа на 4.900.
Захваљујући том повећању, Кибернетичка команда у саставу Стратешке команде оружаних снага САД моћи ће да ефикасније спречава нападе на америчке компјутерске мреже, укључујући информационе мреже Пентагона.
Према накнадним сазнањима, кинески хакери су „могли украсти описе и цретеже најсавременијих америчких војних авиона и бродова, као и противракетних система”.
Амерички стручњаци су тобоже - кад је откривено шта се догодило - били шокирани јер процењују да Кина са тим технологијама може стећи „важну предност, убрзати значајно развој своје војне индустрије и притом уштедети огромна средства”.
Експерт за сајберполитику Џејмс Луис, из Центра за међународна стратешка истраживања, оценио је: „Пре десет година сам кинеску армију назвао највећим светским музејом на отвореном, али то више не могу да кажем”.
Руски специјалиста за наоружање Вадим Козјулин наглашава да Американци кукају дас у им проваљене најсавременије и најосетљивије технологије И додаје: „То нису обични „готови производи”, то су технологије над којима се у САД управо ради”.
Према његовим речима, Кинези стечено можда неће користити да са малим парама и за кратко време направе своје „копије”, већ, можда, пре за - проналажење начина да се најефикасније парира најновијим америчким оружјима и технологијама.
„Знајући тајне америчких система ПВО и противракетне одбране, кинески стручњаци ће бити у прилици и да претекну Американце. А не треба сметати са ума - наглашава Козјулин - да и Кина и Русија последњих година чине све што могу за неутралисање система Aegis и Patriot. Бојим се да све ово може приближити време сајбер-ратова”.
Други руски експерт - Владимир Анохин, вицепредседник Академије за геополитичке проблеме - не све гледа знатно друкчије: „Као прво, сумњам дас у кинески хакери успели да се докопају таквих тајни Пентагона. Јер, ако то руским хакерима није пошло за руком, утолико пре не верујем да је кинеским. Бојим се да се сличне сензације лансирају да би послужиле као повод за заоштравање односа САД са Пекингом, са сваљивањем кривице на Кинезе. А шта ће за тим уследити - тешко је сада предвидети”.
Анохин не верује ни у том да би Кина, чак и да је све реално, сада била у стању да искористи украдено.
„Кина још није у стању да тако нешто дешифрује и примени. И ако има нешто реално у рукама, мораће - уверен је Анохин - да сачека са „копирањем”.
Он сумња и да би Пекинг био спреман да америчке војне тајне подели са Русијом и подвлачи: „Кина води прагматичну, агресивну и егоистичну спољну политику и зато тако нешто не би делила ни са Русијом”.