У кинеском граду Далијан паркинг-места за жене обојена у ружичасто и - 30 сm шира
МУШКАРЦИ У КИНИ СЕ ВЕЋ ЖАЛЕ ДА ЖЕНЕ УВЕК
ИМАЈУ ПРИВИЛЕГИЈЕ И ДА СУ ОНИ - СЛАБИЈИ ПОЛ
- „Ногу повукла” пекиншка полиција када је прошле године јавно посаветовала женама да не возе у високим штиклама, да спусте ручну пре кретања и да не паниче када изненада схвате да су се упутиле у погрешном правцу
ПАРКИНГ места резервисана за жене возаче испред једног кинеског тржног центра изазвала су контроверзе када се сазнало да су шира од регуларних за око 30 центиметара.
Паркинг простор, означен ружичастом бојом и таблом на којој пише „С поштовањем резервисано за даме“, налази се у непосредној близини главног улаза у шопинг мол „Светска метропола“, у северном лучком граду Далијан.
„Ружичасти“ паркинг постављен је одлуком руководства центра које је приметило да многе жене имају проблема да своје аутомобиле угурају у стандардне боксове у подземној гаражи.
„Ово је наводно учињено из поштовања према женама, а заправо представља увреду“, прокоментарисала је једна Кинескиња, оптужујући управу центра за сексизам.
„Желели смо да олакшамо ствари женама, које чине већину наше клијентеле“, брани се менаџмент тржног центра.
„То није нимало увредљиво за жене. Паркинг места су шира из практичних разлога. То не значи да су жене гори возачи од мушкараца“, истакла је представница шопинг мола, а преноси АFP.
Кина званично поштује једнакост полова, која је и један од комунистичких начела. А и сам некадашњи кинески вођа Мао Цедун имао је обичај да каже да „жене подупиру пола неба“.
Ипак, конзервативна схватања су и даље дубоко укорењена у кинеском друштву. Многи мушкарци сматрају да женама није место за воланом јер оне не само што не знају како да се паркирају, већ представљају праву опасност у саобраћају.
Најновија контроверза само је долила „уље на ватру“ коју је прошле године распалила пекиншка полиција својим саветима женама о техникама вожње, позивајући их да не возе у високим штиклама, да спусте ручну пре кретања и да не паниче када изненада схвате да су се упутиле у погрешном правцу.
„Ружичаста“ инцијатива, која већ неко време постоји и у другим земљама попут Јужне Кореје, Малезије, Кувајта, али и Немачке и Аустрије, није наљутила само лепши, већ и јачи пол.
„Увек су жене те које добијају привилегије“, жали се један мушкарац који сматра да су његова сабраћа одвано постала „слабији пол“.