Тјенанменом прошао и „убица носача авиона“ - прва у свету балистичка противбродска ракета
ВЕЛИКА ПАРАДА СА 12.000 ВОЈНИКА, 500 ТЕНКОВА, РАКЕТНИХ
И АРТИЉЕРИЈСКИХ СИСТЕМА И 200 АВИОНА
ДФ-21Д
- У говору на паради, кинески лидер СИ ЂИНПИНГ рекао је и ово: „Кинеска апсолутна победа над јапанском инвазијом обновила је статус Кине као значајне земље у свету“
- Страни посматрачи најзначајнијим ипак сматрају ове његове речи: „Ми, Кинези, волимо мир. Независно од тога колико ћемо још бити јачи него што смо данас, Кина никада неће тежити хегемонији нити експанзији. Кина никада неће донети страдања другим земљама. Данашњи свет је далеко од спокојства. Рат је Дамоклов мач који још виси над човечанством. Дужни смо да извучемо поуке из историје и да се посветимо миру“
- Тјенанменом су промарширали и војници и официри из Белорусије, Египта, Казахстана, Киргизије, Кубе, Мексика, Монголије, Пакистана, Србије, Русије и Таџикистана. Само седам војника су имали: Лаос, Авганистан, Вануату, Венецуела, Камбоџа и Фиџи
ВЕЛИКА војна парада поводом 70. годишњице победе над фашизмом и победе кинеског народа у народно-ослободилачкој борби против Јапана, одржана је данас у Пекингу. На тргу Тјенанмен. Уз присуство више од 30 шефова држава и влада, међу којима је централна фигура био руски председник Владимир Путин.
Паради су присуствовали и председник Србије Томислав Николић, који борави у вишедневној посети Кини и генерални секретар УН Бан Ки Мун.
Тјенанменом је продефиловало 12.000 припадника кинеске војске, око 1.000 војника из 17 других држава, 500 тенкова, других оклопних возила и ракетних и артиљеријских система, а Пекинг је надлетало 200 борбених авиона.
Тјенанменом су промарширали и војници и официри из Белорусије, Египта, Казахстана, Киргизије, Кубе, Мексика, Монголије, Пакистана, Србије, Русије и Таџикистана. Само седам војника су имали: Лаос, Авганистан, Вануату, Венецуела, Камбоџа и Фиџи.
На паради је приказано десетак ракета дугог домета. Посебну пажњу привукла је ракета, коју су медији назвали „убица носача авиона“, ДФ-21Д. Лако је претпоставити - чијих, а то је засад прва и једина у свету противбродска балистичка ракета.
Ешалон гарде ВС на Тјенанмену
По мишљењу експерата, ДФ-21Д би могла кардинално да промени ток будућих војних акција.
Западни аналитичари оцењују да је ова парада, прва од доласка актуелног кинеског председника Си Ђинпинга на власт 2012. године, била прилика да се свету прикажу нова достигнућа у производњи оружја, а да се у домаћој јавности учврсти идеја националног идентитета.
Сам Си је на паради најавио смањење припадника војске за 300.000 и поручио да ће Кина „увек ићи путем мирнодопског развоја“.
Кина је парадом показала своју војну моћ без преседана.
Ипак, и са тим смањењем, Народна ослободилачка армија Кине, која има 2,3 милиона припадника, остаће најбројнија војска у свету.
„Кинеска апсолутна победа над јапанском инвазијом обновила је статус Кине као значајне земље у свету“, оценио је Си.
Кинески председник је осмогодишњи рат са Јапаном назвао „одлучном борбом између правде и зла, између светла и таме“.
„Несаломиви кинески народ борио се витешки и коначно извојевао апсолутну победу над јапанским агресорима, очувавши 5.000 година стару цивилизацију Кине“, казао је Си.
Страни посматрачи су оценили да је ипак најзначајнији био овај део његовог говора:
„Ми, Кинези, волимо мир. Независно од тога колико ћемо још бити јачи него што смо данас, Кина никада неће тежити хегемонији нити експанзији. Кина никада неће донети страдања другим земљама. Данашњи свет је далеко од спокојства. Рат је Дамоклов мач који још виси над човечанством. Дужни смо да извучемо поуке из историје и да се посветимо миру“.