Си рекао да су Кина и Тајван „једна породица“, Ма тражи одржавање „мирног статус квоа“

У СИНГАПУРУ ПОЧЕЛО ОСМЕСИМА - НАЈВИШИ НИВО КОНТАКАТА

ЗА ПРОТЕКЛИХ 66 ГОДИНА

Ма Јинг-јео и Си Ђинпинг

  • МА ЈИНГ-ЈЕО: Наша је обавеза да консолидујемо консензус из 1992. године и да подржавамо мирни статус кво. Предлажем да отворимо „врућу линију“ за решавање могућих ванредних и важних случајева. Радујем се што односи међу обалама Тајванског мореуза пролазе кроз најмирнији период од 1949. године“

        ПРЕДСЕДНИЦИ Кине и Тајвана Си Ђинпинг и Ма Јинг-јео почели су први састанак лидера од када се Тајван издвојио од Кине током кинеског грађанског рата 1949. године.

        Си Ђинпинг и Ма Јинг-јео руковали су се данас у Сингапуру, уз осмех, што су фотографи овековечили, а медији оценили као историјско руковање.

        Си је, пре уласка у салу за састанке, казао новинарима да су Кина и Тајван „једна породица“, док је Ма рекао да обе стране треба да поштују „вредности и начин живота“ друге стране.

        Ма је предложио да се две стране придржавају „консензуса из 1992.“ који подразумева признање „принципа једне Кине“, али и - статус квоа у реалним односима.

        Како преноси агенција Синхуа, додатно је прецизирао: „Наша је обавеза да консолидујемо консензус из 1992. године и да подржавамо мирни статус кво. Предлажем да отворимо „врућу линију“ за решавање могућих ванредних и важних случајева. Радујем се што односи међу обалама Тајванског мореуза пролазе кроз најмирнији период од 1949. године“.

        Данашњи састанак је круна политике постепеног приближавања од Маовог доласка на власт пре седам година, од када су успостављени директни летови, закључени трговински споразуми и забележен пораст туризма, оценио је AFP.     

        Део јавног мњења на Тајвану је хладно дочекао најаву састанка, на који се гледа као на покушај да се Кина представи у бољем светлу и да се побољша положај националистичке партије на председничким изборима заказаним за јануар, на којима се Ма неће кандидовати.

        Опозиција оптужује Ма Јинг-јеу да подилази Пекингу и да је састанак организовао у предизборне сврхе.

        Председник Тајвана се брани од таквих оптужби и изјавио је данас да циљ посете није да утиче на исход избора на Тајвану, већ да се ублажи дипломатска изолација Тајвана који признају само 22 земље у свету.

        Већина земаља у свету признала је Тајван 1960-их година, али сада га признаје само неколицина, а чак су и САД које и даље пружају значајну подршку Тајвану прекинуле званичне везе 1979. године.

        Тајван може да учествује на Олимпијским играма, али под именом Кинески Тајпеј.

        Бета - Факти

Категорије: 

Слични садржаји

Коментари