Си: Кина ствара савремену дисциплиновану армију која може да побеђује
КИНЕСКИ ЛИДЕР ПОЗВАО ЧЛАНОВЕ СВОЈЕ ПАРТИЈЕ ДА ПРИГРЛЕ ЊЕНЕ „МАРКСИСТИЧКЕ КОРЕНЕ“
- У говору на церемонији у Пекингу поводом 95. годишњице оснивања КПК, оценио да је историја показала да партија исправно води 1,3 милијарди становника земље и да је њено вођство пресудно за Кину да оствари своју „велику обнову“
- „Наш стратешки задатак је - армија која одговара међународном статусу наше земље. Морамо спрегнути економски развој са развојем националне одбране“
КИНЕСКИ председник Си Ђинпинг позвао је данас Комунистичку партију Кине да пригрли своје марксистичке корене и заложио се за идеолошку дисциплину и жустру одбрану партијске владавине у говору поводом 95. годишњице оснивања партије.
У говору на церемонији у Пекингу поводом те годишњице који је преносила телевизија, Си је рекао да је историја показала да партија исправно води 1,3 милијарди становника земље и да је њено вођство пресудно за Кину да оствари своју „велику обнову“.
Суочен са успоравањем привреде земље Си све чешће апелује на идеолошко јединство, што се разликује од ранијих кинеских вођа који су указивали на снажан економски раст као оправдање за комунистичку владавину, наводи агенција АП.
Си је добио највише аплауза када је упозорио стране земље да Кина никад неће жртвовати своје суштинске интересе, суверенитет, безбедност и развојне планове.
Како преноси агенција Синхуа, Си је поновио приврженост „Консензусу из 1992“ у коме стоји да је Тајван део Кине, оценивши да се њиме осигурава мирни развој односа две стране.
Си Ђинпинг
„Чврсто се противимо сецесионистичким активностима за независност Тајвана. Више од 1,3 милијарди становника Кине и цела кинеска нација ни у ком случају неће толерисати сецесионистичке активности било кога, било када и у било ком облику“, рекао је Си на церемонији.
Посебно је нагласио да Кина мора стварати савремену дисциплиновану армију која „може да побеђује“:
„Наш стратешки задатак је - армија која одговара међународном статусу наше земље. Морамо спрегнути економски развој са развојем националне одбране. Морамо модернизовати армију да би била савремена и стандардизована. На све начине морамо реформисати војну сферу да бисмо имали дисциплиновану армију која може да побеђује“.
Си је указао да се Кина придржава „стратегије активне одбране“ и да нема намеру ни да напада друге земље, ни да им „показује мишиће“. Додао је да се тиме „нико не може застрашити“.
Кина ће наредне године своје оружане снаге смањити за 300.000, али ће и даље имати два милиона људи под оружјем и бити највећа на свету.
Кина ће на одбрану 2016-те потрошити 146 милијарди долара. Њен војни буџет је други у свету (одмах иза америчког)
Бета