Си Ђинпинг предложио Доналду Трампу план побољшавања односа две земље у наредних 100 дана

 АМЕРИЧКИ ЛИДЕР РЕКАО КИНЕСКОМ: СА СЕВЕРНОМ КОРЕЈОМ НЕШТО МОРА ДА СЕ УРАДИ

  • Си, сасвим конкретно, предложио, „координацију у међународним пословима”, да кинески министар одбране што скорије посети Вашингтон, а кинеска армија узме учешћа у америчким војним маневрима

         АМЕРИЧКИ председник Доналд Трамп изјавио је у Хамбургу да је кинеском председнику Си Ђинпингу рекао да „нешто мора да се уради” по питању Северне Кореје.

         Трамп и Си састали су се током самита Г20 у Хамбургу, неколико дана пошто је председник САД изразио своје незадовољство наводним нечињењем Кине у случају Северне Кореје, чији је главни савезник. САД очекују од Пекинга да изврши економски притисак на Пјонгјанг, пошто Северна Кореја обавља 90 одсто трговинске размене с Кином.

         Трамп је навео да је рекао Сију да цени ствари које је Кина урадила са Северном Корејом, и додао да је с њим разговарао и о билатералним односима, посебно „трговинској неуравнотежености” и циљевима за постизање праведнијег и више реципрочног споразума.

         САД су недавно ставиле на црну листу једну кинеску банку оптужену за незаконите послове са Северном Корејом и казнила је кинеску транспортну компанију и два кинеска држављанина, оптужене за олакшавање илегалних активности са Пјонгјангом.

         Како је пренела кинеска државна новинска агенција Синхуа, Си је Трампу предложио активирање плана од 100 дана за побољшавање сарадње Вашингтона и Пекинга.

         Кинески лидер је америчког позвао на предузимање заједничких напора з одржавање кинеско-америчких односа на „потребном нивоу” и на „координацију у међународним пословима”.
Сасвим конкретно, предложио је, поред осталог, да кинески министар одбране што скорије посети Вашингтон, а кинеска армија узме учешћа у америчким војним маневрима РИМПАЦ (Рим оф тхе Пацифиц Еxерцисе).

         Си је оценио да се у односима две земље – након његовог разговора са председником САД на Флориди – „уочава прогрес упркос постојању осетљивих питања”.
Нагласио је да су у кинеско-америчким односима потребни међусобно уважавање и сарадња која је у интересу обе стране”. То је – како је истакао – неопходно ради „очувања здравог карактера кинеско-америчких односа” чије постојање благотворно делује на стабилност у свету.

Категорије: 

Слични садржаји

Коментари