Си Ђинпинг још пет година не челу Кине, у Сталном комитету само шездесетогодишњаци

У ШИРИ САСТАВ ПОЛИТБИРОА УШАО И МОГУЋИ СИЈЕВ НАСЛЕДНИК ХУ ЧУНХУА

  • Си ће у марту 2018-те добити нови мандат и као председник Кине. Уписивање његовог имена и његове мисли у највиши партијски акт указују и на то да би он могао „на неодређено“ да остане на челу земље
  • Премијер Ли Кећијанг и Си су два члана Сталног комитета Политбироа који су изабрани и у новом сазиву. Пет нових чланова су Ли Џаншу, близак саветника председника, потпредседник Ванг Јанг, теоретичар Партије Ванг Хунинг, као и Џао Леђи који предводи борбу против корупције и Хан Џенг који је на челу партије у Шангају

        СИ ЂИНПИНГ изабран је данас у новом петогодишњем мандату за генералног секретара Комунистичке партије (КП) Кине, јавља агенција Франс прес. Централни комитет КП Кине изабрао је Сија за генералног секретара као и још пет сталних чланова Политбироа, највише инстанце власти у Кини, јавила је кинеска агенција Синхуа.

        „Ово схватам не само као признање мог рада већ као охрабрење које ће ме подстаћи да идем даље“, рекао је Си у говору који је кинеска телевизија уживо преносила.

        Си (64) који је на власти од 2012. године, требало би у марту да добије нови мандат и као председник Кине.

        Његов избор уследио је после одлуке донете у уторак да његово име буде уписано у највиши акт КП Кине, што је симболичан чин који актуелног лидера ставља у исту раван с легендарним лидером партије Мао Цедунгом.

        Си је постао први кинески лидер од Мао Цедунга, који је био на челу Кине од 1949. до 1976. године, чије је име уписано у програм партије док још води земљу.

        У тамном оделу и са црвеном краватом, насмејан, Си се обратио новинарима дан после затварања конгреса Партије.

        Уписивање његовог имена и његове мисли у највиши партијски акт указују и на то да би он могао „на неодређено“ да остане на челу земље.

        Нови Стални комитет Политбироа ЦК КП Кине чине искључиво 60-годишњаци и није отворен за генерацију 50-годишњака као потенцијалних наследника.         

        Премијер Ли Кећијанг и Си су два члана Сталног комитета Политбироа који су изабрани и у новом сазиву. Пет нових чланова су Ли Џаншу, близак саветника председника, потпредседник Ванг Јанг, теоретичар Партије Ванг Хунинг, као и Џао Леђи који предводи борбу против корупције и Хан Џенг који је на челу партије у Шангају.

        Ли Кећијанг, премијер од 2013, био је раније виђен и за председника Партије, али се од тога одустало делимично због блиских везе са претходним лидером Ху Ђинтаом.

        Ипак, његов други мандат у Политбироу показује да је странка одобрила његове административне способности и способност да одржава равнотежу између различитих фракција Партије.

        Ли Џаншу је близак Сију и стално је уз њега током државних посета. За разлику од својих претходника, 67-годишњи Ли има важну улогу у спољним пословима. Си га је 2015. послао и у Москву на разговоре са руским председником Владимиром Путином.

        Пред Ванг Јангом, као потпредседником владе одговорност су преговори САД и Кине о проблематичним трговинским питањима, док је Џао Леђи кључни човек када је у питању партијска хијерархија.

        Врло близак Сију је и Ванг Хунинг, који је такође скоро увек уз председника на важним догађајима. Важи за заговорника централизоване власти и ауторитарне владавине.

        У краћем пригодном говору, који је одржао након протоколарног представљања чланова новог Политбироа, Си је нагласио да ће Кина 70-годишњицу формирања Комунистичке партије - која ће бити обележена 2019-те - дочекати са „глобалном стабилношћу и економским растом и у земљи и у свету“ којем ће доприносити. 

        У Политбироу су се, поред седам сталних чланова, нашли и један од Сијевих главних саветника за економију Лу Хе, партијски секретар мегаполиса Чунцина Чен Миниер, којег многи сматрају „перспективним миљеником“ кинеског лидера.

        У ширем саставу Политбироа су и Сијеви заменици Војном савету КП Кине - генерали Сјуи Цилијан и Ђијанг Јусја.

        Очекивано, у највишем руководствцу се нашао и један од могућих Сијевих наследника Ху Чунхуа.  

        Син ветерана Комунистичке партије Кине, Си се бавио тешким радом током Културне револуције пре него што је дипломирао на престижном универзитету и почео да гради политичку каријеру, прво на функцијама у неколико кинеских провинција.

        Његова политичка теорија „социјализма новог доба“ уписана је је у статут КПК.

        Бета - Факти

Категорије: 

Слични садржаји

Коментари