СИ: Да бисмо остварили кинеску машту - морамо и даље ићи кинеским путем

НОВИ КИНЕСКИ ПРЕМИЈЕР ПОРУЧИО ДРЖАВНИМ СЛУЖБЕНИЦИМА

ДА ОДУСТАНУ ОД МИСЛИ КАКО ДА СЕ ОБОГАТЕ

Си Ђинпинг и Ли Кећианг

  • Си Ђинпинг је „кинеску машту“ дефинисао као „изградњу моћне савремене социјалистичке земље“ и нагласио да су Кинезима за то потребни моћна држава и народ који је јединствен у својим тежњама
  • Премијер Ли Кећианг обећао да ће се његова влада до краја 2013. одрећи најмање трећине питања којима се до сада бавила и препустити их „друштвеним структурама и тржишту“. При том је нагласио: „Тржишту ћемо препустити све што могу да реше тржишни механизми. Друштву ћемо препустити све што може да решава друштво“

        НОВО кинеско државно руководство сународницима је обећало остварење „кинеске маште“, а свету - мир.

        Потпуно недвосмислени у овом смислу били су и нови шеф државе и КПК Си Ђинпинг и премијер Ли Кећианг.

        „Да бисмо остварили кинеску машту - морамо даље ићи својим кинеским путем. Путем социјализма са кинеским специфичностима“ - подвукао је на својој првој конференцији за медије Си.

        Он је „кинеску машту“ дефинисао као „изградњу моћне савремене социјалистичке земље“.

        Притом је посебно нагласио: „За реализацију овог циља потребни су нам моћна држава и народ који је јединствен у својим тежњама“.

        Нови кинески лидер је указао политичкој и партијској елити на „неопходност оштре борбе против формализма, бирократизма, хедонизма, расипништва, корупције и свих злоупотреба.

        Борбу против „формализма и бирократизма“ конкретизовао је нови премијер Ли, обећавши да ће се његова влада до краја 2013. одрећи најмање трећине питања којима се до сада бавила и препустити их „друштвеним структурама и тржишту“.

        „Тржишту ћемо препустити све што могу да реше тржишни механизми. Друштву ћемо препустити све што може да решава друштво. Државни савет и његове структуре сада решавају више од 1.700 различитих питања, а безмало 600 ћемо препустити тржишту и друштву.

        Кинески премијер је нагласио да ће ново руководство демократизовати земљу и претварати је у савремену правну државу. Како се и најављивало, саопштио је да ће бити укинут закон из 1957. године о „преваспитавању у радним логорима“.

        Тај закон омогућава кинеској полицији да у неки од најмање 300 „радних логора“ упути било кога на „преваспитавање“ у трајању до четири године. И то: без одлуке суда.

        У „радним логорима“ тренутно се налази око 260 хиљада Кинеза.

        Ли Кећианг је рекао да ће економски раст бити приоритет његове владе и позвао на окончање сајбер-рата са Сједињеним Америчким Државама.

        „Највиши приоритет биће да се обезбеди одрживи економски раст”, рекао је Ли и обећао да ће реформисати тржишта капитала.

        Истовремено је државним службеницима поручио да одустану од мисли како да се обогате.

        Ли је указао да ће централна влада смањити плате и замрзнути потрошњу повезану са прекоморским путовањима, резиденцијама, пословним зградама и новим возилима. А све то - због пада прихода.

Категорије: 

Слични садржаји

Коментари