Си: Америчка ПРО у Јужној Кореји угрожава безбедност и Кине и Русије

У ДВОДНЕВНОЈ ПОСЕТИ МОСКВИ СА КОЈОМ ПЕКИНГ ИМА „НАЈПОВЕРЉИВИЈЕ СТРАТЕШКО ПАРТНЕРСТВО”

  • У интервјуу руској државној новинској агенцији ТАСС кински председник нагласио: „Са Владимиром Путином имам блиске радне везе и добре личне односе. Годишње се срећемо по пет пута, трасирамо правце наших билатералних односа и разговарамо о перспективама њиховог развоја”

          КИНЕСКИ председник Си Ђинпинг боравиће 3. и 4. јула у посети Русији.

          Уочи посете је руској државној новинској агенцији ТАСС рекао:

          „Политичко и стратешко поверење међу нашим земљама на високом је нивоу. Наше земље се међусобно подржавају у остваривању својих базних интереса, очувању суверенитета, безбедности, територијалне целовитости и бирања пута развоја у складу са националним особеностима. Укратко: у националном развоју и вођењу својих послова”.

          Кинески лидер је оценио да су Пекинг и Москва – једно другом – најповерљивији стратешки партнери. За своје односе са шефом руске државе, рекао је:

          „Са Владимиром Путином имам блиске радне везе и добре личне односе. Годишње се срећемо по пет пута, трасирамо правце наших билатералних односа и разговарамо о перспективама њиховог развоја”.

          Си је своју земљу и Русију назвао „стабилизујућим факторима у сложеној и променљивој међународној ситуацији” које преузимају на себе „велику одговорност за очување мира развоја на планети”.

          Кинески лидер је оценио да размештање америчког система противракетне одбране THAAD у Јужној Кореји озбиљно нарушава стратешку равнотежу у региону. Прецизирао је да посебно наноси штету стратешкој безбедности његове земље и Русије.

          Додао је да ће Русија и Кина – заједно или свака за себе – предузети потребне мере да се поврати стратешка равнотежа на западним обалама Пацифика.                  

          У  овом контексту је посебно указао да проблем ракетног и атомског програма Северне Кореје има само политичко решење и да решења треба тражит на два паралелена колосека: у денуклеаризовању Корејског полуострва и „механизма мира”, са своструким замрзавањем – и севернокорејског програма и војних активности САД и Јужне Кореје.

Категорије: 

Слични садржаји

Коментари