ПЕКИНГ: Тужно је стање људских права у САД, а Американци их „штите” по свету

ДРЖАВНИ САВЕТ КИНЕ ОДГОВОРИО НА ОПТУЖБЕ У ГОДИШЊЕМ АМЕРИЧКОМ ИЗВЕШТАЈУ О СТАЊУ ЉУДСКИХ ПРАВА

         КИНА је оптужила Вашингтон да крши људска права, посебно војним операцијама у иностранству и да не успева да заштити ни своје грађане од оружаног насиља, јавила је кинеска новинска агенција Синхуа.

         Кинески Државни савет одговорио је на оптужбе против Пекинга које су САД изнеле у годишњем америчком извештају о стању људских права у свету уз оцену да су САД „зажмуриле на своје тужно стање људских права представљајући себе као светског судију за људска права”, преноси АФП.

         У одговору Пекинг је оптужио САД за ратове у Ираку и Авганистану „за изазивање масовних цивилних жртава”, али и „запањујуће америчке жртве које су резултат пуцњаве у биоскопу у Колораду у јулу и у основној сколи у Конектикату у децембру прошле године”.

         „Американци су најтеже наоружани народ на свету, по глави становника”, наводи се у извештају Пекинга и додаје да САД има „озбиљне проблеме са полном, расном и верском дискриминацијом”.

         Кинези су указали на недопустива кршења људских права које је 2012. године учинила америчка влада. Посебно су, нагласили су, учестала прислушкивања телефонских разговора и праћење електронске преписке приватних лица од стране специјалних служби САД.

         Кина је понудила и детаљну анализу ситуације у области економских, социјалних права, питањима расне дискриминације, правима жена и деце, као и на учестале нападе на права других земаља.

         На крају треба рећи да се САД и Кина редовно обраћају Светској трговинској организацији са међусобним жалбама. 

         Влада САД је, у годишњем извештају о људским правима у свету у 2012, изразила забринутост због све већег сузбијања грађанских слобода широм света - од Русије, до Египта и Кине.

         У извештају о Кини је наведено да су у тој земљи „репресије, пре свега против организација и појединаца који се залажу за људска права и јавне интересе - рутинска појава”.

         „Забележене су жестоке репресије у областима слободе говора и религије и оштра ограничења кретања етничких Ујгура у Ујгурској аутономној области и етничких Тибетанаца у Аутономној области Тибет и другим тибетанским регионима”, наведено је у објављеном извештају, пренео је Ројтерс.

         У документу -  који је припремила канцеларија Државног савета Кине за информисање - истиче се да извештај Сједињених

         Кинези указују на недопустива кршења људских права које је 2012. године учинила америчка влада. Посебно су, тврде кинески извори, учестала прислушкивања телефонских разговора и праћење електронске преписке приватних лица које врше специјалне службе САД.

         Осим тога, Кина је дала детаљну анализу ситуације у области економских, социјалних права, питањима расне дискриминације, правима жена и деце, као и на учестале нападе на права других земаља.

         На крају треба рећи да се САД и Кина редовно обраћају Светској трговинској организацији са међусобним жалбама. 

 

Категорије: 

Слични садржаји

Коментари