Николић обевестио Сија да и Скопље и Атина желе пловни пут Дунав-Морава-Вардар-Егејско море
КИНЕЗИ ЗАИНТЕРЕСОВАНИ ЗА РУДАРСКО-ТОПИОНИЧАРСКИ БАСЕН БОР И АЕРОДРОМ „НИКОЛА ТЕСЛА”
ПРЕДСЕДНИК Републике Србије Томислав Николић и председник Народне Републике Кине Си Ђинпинг разговарали су данас у Пекингу о новим заједничким пројектима наше две земље, као и о напретку раније договорених пројеката.
Председник Николић је посебну пажњу посветио пројекту приватизације Рударско-топионичарског басена Бор, као и приватизацији аеродрома „Никола Тесла”, уз отварање директне авио-линије Београд-Пекинг, за шта су интересовање изразиле већ две кинеске компаније.
Председник Народне Републике Кине Си Ђинпинг обећао је подршку предлозима које је у разговору изнео председник Николић, рекавши да ће лично подстицати кинеске предузетнике да учествују у реализацији свих наведених пројеката, као и да су им сва врата отворена прошлогодишњим потписивањем Споразума о свеобухватној стратешкој сарадњи Србије и Кине.
Он је изразио задовољство активном улогом Србије у иницијативи „16 плус 1”, као и сарадњом у оквиру пројекта „Један појас – један пут”. Председник Си Ђинпинг је рекао да Кина Србију сматра „челичним пријатељем”, а такав став се читавог дана могао осетити у односу кинеског председника према српском пријатељу, као и у незабележеним демонстрацијама почасти и гостопримства.
Председник Си Ђинпинг је истакао да је Кина спремна да подржи оснивање Центра за изградњу инфраструктуре у пројекту „16 плус 1”. Такође, он је са великим задовољством примио вест да су Македонија и Грчка, поред Србије, заинтересоване да се Кина ангажује у изградњи пловног коридора Дунав-Морава-Вардар-Егејско море.
Два председника су се договорили да председник Владе Републике Србије Александар Вучић узме учешће на састанку на врху крајем маја ове године у Пекингу у вези са иницијативом „Један појас – један пут”. Председник Си Ђинпинг је, у част посете председника Николића, одлучио да Кина донира Србији сто милиона јуана (око 14 милиона евра). У разговору са председником Србије, кинески председник је рекао и да је Србија добродошла да отвори Српски културни центар у Пекингу.
Председнику Николићу је, по окончању званичног дела сусрета са председником Си Ђинпингом, уручено звање почасног грађанина Пекинга, у знак признања његовог личног доприноса унапређењу пријатељских веза наше две земље.
Раније данас, председник Николић је наставио сусрете са представницима кинеских компанија. У разговору са делегацијама компанија Хуавеи, Литен Групе и Шангај лизинга, председник Николић је још једном навео све предности улагања у српску привреду. Истовремено је одржана и церемонија потписивања Меморандума о разумевању о реализацији инвестиционог пројекта компаније Zheijang Kangyi Sanitary Ware Co. Ltd. на територији општине Кула, који су потписали министар културе и информисања у Влади Републике Србије Владан Вукосављевић и генерални директор компаније, Јунг Гуопинг.
Председник Николић ће сутра завршити званичну посету Народној Републици Кини сусретом са премијером Кине Ли Кећијангом и са председником Свекинеског народног конгреса Џангом Деђиангом.
(саопштење кабинета председника Србије)