Кинези почели са кажњавањем деце која не брину о родитељима

ПРВИ ПУТ ПРИМЕЊЕН ЗАКОН О ЗАШТИТИ ПРАВА И ИНТЕРЕСА СТАРИХ ЉУДИ КОЈИ ЈЕ ДОНЕСЕН 1. ЈУЛА ОВЕ ГОДИНЕ

  • Тужилац била 77-годишња жена која је кћерку и унука окривила да су је заборавили и нису посећивали у болници  
  • Пресудом је кћерци наложено да мора посећивати мајку најмање једном у два месеца без обзира на годишњи одмор и распусте. Уколико не изврши овај судски налог - поред новчаних, претиће јој и затворска казна

         ЈЕДАН суд у Кини је пресудио - што је први случај у тој великој земљи - по закону о заштити права и интереса старих људи који је донесен 1. јула ове године. Тај закон налаже деци да се брину о родитељима који су старији од 60 година - да их посећују и материјално помажу.

         Тужилац је у овом случају била 77-годишња жена која је своју кћерку и унука окривила да су је заборавили и нису посећивали у болници.  

         Пресудом је кћерци наложено да мора посећивати мајку најмање једном у два месеца без обзира на годишњи одмор и распусте. Уколико не изврши овај судски налог - поред новчаних, претиће јој и затворска казна.

         Овако оштрим мерама кинеске власти покушавају да обнове током комунистичке револуције у ХХ веку помало заборављени конфучијански морал који садржи и принцип поштовања старијих и родитеља.

         Током читаве своје историје, Кинези су се одликовали бригом о родитељима. Управо је од њих таква традиција прешла у Кореју, Јапан и друге земље Конфучијевог света.

         Узгред, ово није био једини мотив кинеским властима да донесу овакве мере. Други разлог бриге о старима јесте старење становништва.

         У Кини се плаше да  ће сви проблеми старијих особа -  уколико деца потпуно престану да се брину о родитељима - пасти на државна плећа. Без обзира што се Кина налази међу лидерима економског раста, такав социјални притисак на државни буџет и пензијске фондове био би исувише велик.

         Систем социјалне заштите у Кини није довољно развијен.

         Бивши високи функционери и професори добијају од 500 до 600 долара пензије, што се према локалним параметрима сматра прилично солидним сумама и они од тога могу живети прилично достојанствено, али сви остали имају далеко мања примања.

         Међутим, у селима се социјални систем ствара тек последњих неколико година. Сељаци су све донедавно живели искључиво од бављења пољопривредом.

         Тако је било и са здравственом заштитом: сада се формирају осигуравајући фондови у које пензионери могу да улажу уз гаранције државе. А том и даје право да рачунају на плаћање лечења.

         Због тога помоћ деце није хир старих, већ неопходност. Тим пре што је омладина, која има високо образовање и која живи у великим градовима, потпуно збринута - зарађује изнад 500 долара. Уз ниске трошкове живота, то је сасвим довољно да не забораве на бригу о родитељима.

         Интересантно је да само што је закон ступио на снагу, већ су предузимљиви Кинези почели да организују услуге за „обилазак и бригу о старим људима“ и то по цени од 8 јуана за 10 минута (око једног евра). За овај новац специјално обучени људи разговарају са старцима, иду у набавку и одвозе их у болницу. 

         Горан Шимпрага

Категорије: 

Слични садржаји

Коментари