Кинески милијардер поручио Американцима да брину о себи, а не о Кини

„ВИ АМЕРИКАНЦИ ТРОШИТЕ НОВАЦ КОЈИ НЕМАТЕ, А И ТУЂИ НОВАЦ,

А МИ КИНЕЗИ - ШТЕДИМО“

Џек Ма

  • Оснивач и први човек компаније Alibaba Џек МА: Кинески потрошачи штеде више од свих на свету. Према подацима Светске банке, Кина заузима четврто место по односу бруто штедње према БДП. У 2013. години, ниво бруто штедње износио је 50 одсто. Кину су претекли само Кувајт, Бермуди и административна област Макао. Тај ниво у САД је 18 одсто БДП - нешто мање него у Колумбији, и нешто више него у Намибији. Зато ћемо ми имати шта да трошимо и кад дођу лоше године
  • Током последњих 20 година влада Кине је била веома јака, али сада она слаби. И то је шанса за нас предузетнике, то је наш излаз… Уосталом, указао је Ма, сада извозимо, зато имамо прљав ваздух, прљаву воду, ужасну екологију. Али, када почнемо да увозимо, наша земља ће одмах постати боља. Тако да нам то даје одличне могућности

        КИНЕСКИ милијардер Џек Ма јавно је поручио Американцима да престану да се брину за Кину и да почну да се брину за своју земљу.

        Ма је оснивач и први човек компаније Alibaba, а изјавио је да ниво уштеда у његовој земљи и неминовни прелазак на потрошачку економију значе да Кина може да преживи смањење светског привредног раста. Он сматра да многи погрешно разумеју ситуацију у Кини и да дају нетачне закључке и предвиђања.

        „Ви, Американци, превише бринете о кинеској привреди - изјавио је Ма у дебати коју је организовала Clinton Global Initiative. - Сваки пут кад ви помислите да је Кина проблем, код нас се ствари поправљају, али када имате велика очекивања од Кине - Кина постаје проблем“.

        Упркос смањењу привредног раста, о којем се тако много говори у последње време, Кина има квалитет који немају САД, а управо тај квалитет ће помоћи привреди земље да се одржи дуже време, сматра милијардер.

        „Људи кажу: Знате, ситуација у привреди је лоша, зато ће потрошња у Кини бити ниска. Не, уопште није тако - истакао је Ма. - Ви, Американци, трошите новац који још немате, а вероватно, и новац других људи. Ми, Кинези, волимо да штедимо новац“.

        Ма је нагласио да кинески потрошачи штеде више од свих на свету. Ипак, према подацима Светске банке, Кина заузима четврто место по односу бруто штедње према БДП. У 2013. години, ниво бруто штедње износио је 50 одсто. Кину су претекли само Кувајт, Бермуди и административна област Макао.

        С друге стране, ниво бруто штедње у САД је у 2013. години износио свега 18 одсто БДП - нешто мањи него у Колумбији, и нешто виши него у Намибији.

        „Ми смо веома дуго били сиромашни, и када добијемо новац, носимо га у банке, зато што знамо да ће једном настати катастрофа, па онда можемо да трошимо уштеђени новац - каже Ма. - Када ситуација у привреди постане баш лоша, ми ћемо још увек имати новац, који ћемо трошити, а који ви нећете имати, зато се толико и бринете“.

        Последњих година, влада Кине допринела је расту привреде, али покретачка снага економије потрошње треба да буду предузетници, рекао је Ма.

        „Влада Кине веома много улаже у инвестиције, али она слабо утиче на унутрашњу потрошњу - истакао је он и додао да је дошло време приватног сектора. 

        У последњих 20 година влада је била веома јака, али сада она слаби. И то је шанса за нас предузетнике, то је наш излаз… Ми можемо да покажемо како можемо да подижемо потрошњу у земљи“.

        Неки аналитичари изражавају сумњу у способност Пекинга да управља економским реформама.

        Ма истиче да види много предности у економским реформама: „Сада извозимо, зато имамо прљав ваздух, прљаву воду, ужасну екологију. Али, када почнемо да увозимо, наша земља ће одмах постати боља. Тако да нам то даје одличне могућности“. 

Категорије: 

Слични садржаји

Коментари