Кинески богаташ већ изградио шест двораца, планира да изгради и „свој Виндзор“
СВИ СЕ НАЛАЗЕ ГОТОВО ЈЕДАН ДО ДРУГОГ
- НА ЊЕГОВОМ ЗЕМЉИШТУ НЕДАЛЕКО ОД ГРАДА ЧОНГКИНГА
Лију Чонгу
- „Немам хобије, осим сађења дрвећа и грађења двораца“, наглашава Лију Чонгу, стојећи на врху свог највећег дворца
- „Остварио сам пола свог сна - следи градња бољих и већих двораца, оних који ће баш задивити људе“, каже Лију за агенцију АФП
ДА СТЕ милијардер, шта бисте урадили са свим тим новцем? За Кинеза Лију Чонгуа, који се обогатио на колачима и пецивима, одговор су некретнине - али њихова средњовековна варијанта.
Наиме, како кинеска средња класа постаје све стабилнија, а кинески богаташи постају све богатији, улагање у некретнине је у земљи постао уобичајен избор инвестирања. Али, 59-годишњи Лију не жели да купује готове некретнине, већ их гради - али у облику екстравагантних двораца из европског средњег века.
„Немам хобије, осим сађења дрвећа и грађења двораца“, каже Лију за АФП, стојећи на врху свог највећег дворца, од њих укупно шест колико их је досад изградио.
Например, изградио је дворац од црвене цигле, са неколико високих шиљастих кула, те бели дворац који подсећа на дворац Неусцхwанстеин у Немачкој. Сви његови дворци налазе се готово један до другог, на истом земљишту које поседује, недалеко од града Чонгкинга. Сад планира да изгради палату налик дворцу Bиндзор.
„Кад сам био дете слушао сам приче о дворцима и принцезама“, прича Лију додајући да је у детињству често био 'празног стомака'. Кад је почео да зарађује милионе, одлучио је да оствари своје снове. „Желео сам да дворце из снова претворим у нешто стварно“, објашњава.
Иако је Лију један од неколико кинеских милионера који су своје богатство уложили у ексцентричне пројекте, његови су му подухвати донели претње смрћу и довели га у сукоб са локалним властима у Чонгкингу. Пре две године власти су му срушиле зид дворца висок 16 метара.
„Кини су потребни дворци, да би имала плуралистичку културу. Град треба да има људе који имају снове, да помогну друштву да се развије“, брани своје идеје Лију.
С обзиром на урбанизацију и грађевински бум у Кини, који је невиђен у људској историји (популација у градовима годишње расте просечно за 20 милиона људи), и архитектура је једнолична и униформна, па не чуди што Кинези желе да виде нешто другачије.
„Мислим да су дворци јако романтични“, каже жена која је дошла да се фотографише у венчаници испред Лијуових двораца.
А упркос проблемима са локалним властима, Лију не одустаје од свог сна.
„Остварио сам пола свог сна - идући део је градња бољих и већих двораца, оних који ће баш задивити људе“, каже Лију за АФП.