Кина на вештачком острву гради војну базу два пута већу од америчке на острву Дијего Гарсија

СВЕ ЋЕ КОШТАТИ ПЕТ МИЛИЈАРДИ ДОЛАРА,

А ИЗГРАДЊА ЋЕ ТРАЈАТИ УКУПНО 10 ГОДИНА

  • Већ је изграђен војни аеродром, а гради се и велика лука за ратне и остале бродове. Реализација пројекта омогућиће Кини да и у Јужном Кинеском мору успостави идентификациону зону ПВО
  • Димензије вештачког острва су такве да ће на њему бити стациониране значајне војне снаге. Поред осталог: батерије ракетних система великог домета (HQ-9, чак и С-400), као и тешке противбродске ракете YJ-62

         У ЗОНИ Јужног Џонсоновог гребена - у близини архипелага Спратли у Јужном Кинеском мору - Пекинг је почео реализацију јединственог пројекта - изградњу вештачког острва на којем ће се налазизи велика војна база.

         Сателити су забележили кинеску активност на проширењу постојећих ситних острва. Кина је значајно активизирала мелиорацијске радове у региону и прави потпуно ново острво са луком за војне бродове који ће, поред осталог, штитити нафтне платформе.

         Од фебруара 2013. године Кина је успела да неколико пута повећа површину вештачког острва и да на тај начин обезбеди слободно дејство у приобалној зони дугој 200 миља.

         На острву је већ отпочела изградња потпуно нове луке за бродове депласмана до 5000 тона. Поред тога, у плану је да се изгради теретни терминал за бродове велике тонаже и аеродром са читавом инфраструктуром.

         Чим су се снимци будуће војно-поморске базе проширили интернетом, о пројекту насипног острва у Јужном Кинеском мору почели су да говоре и кинески експерти. Појавили су се и неки нови детаљи које испрва нико није желео званично да коментарише.

         У плану је градња базе на споју групе три гребена Фајри Крос (кинески назив - Јуншу) који се налазе на 560 километара удаљености од острва Хајнан и на 250 миља од вијетнамске обале. НРК фактички од 1988. године контролише ту територију.

         Тренутно се тамо налази мали војни контингент (до 200 људи) који опслужују радио-станицу и радар. Тамо нема насеља иако је постављен репетитор за мобилну телефонију "Чајна мобајл".

         Експерти су потврдили да је на архипелагу након насипних радова већ изграђен војни аеродром.

         Анонимни пензионисани официр саопштио је хонгконшком листу The South China Morning Post да ће реализација пројекта омогућити Кини да и у зони Јужног Кинеског мора успостави идентификациону зону ПВО (о стварању сличне зоне у ваздушном простору над Источним Кинеским морем Пекинг је саопштио у новембру прошле године).

         По речима професора Народног универзитета у Пекингу Ћинг Чанжунга, план изградње вештачког острва усвојен је на седници кинеске владе.

         Острво ће бити два пута веће од површине америчке војне базе на архипелагу Дијего Гарсија у Индијском океану. Све ће коштати пет милијарди долара, а изградња ће трајати укупно 10 година.

         Овај пројект, кажу експерти, може се упоредити са изградњом нуклеарног носача авиона депласмана 100 000 тона.

         Несумњиво да је главни мотив овог амбициозног кинеског пројекта везан за планове стратешког јачања Кине у Јужном Кинеском мору. Градњом острва-базе у рејону Фајри Кроса Кина ће добити сталну и поуздану сталну „тачку ослонца“ за своју авијацију и ратне бродове.

         Осим тога, димензије вештачког острва омогућиће базирање значајнијих снага. Поред осталог: батерија ракетног система великог домета (HQ-9, а чак и С-400), као и тешких противбродских ракета YJ-62.

         Г. Шимпрага

Категорије: 

Слични садржаји

Коментари