„Црвени принц“ Бо Силај оптужен за корупцију
КОРИСТИО ПОЛОЖАЈ ДА БИ ЗАТАШКАО ЗЛОЧИН СВОЈЕ ЖЕНЕ
КОЈА ЈЕ НАРУЧИЛА УБИСТВО ПОСЛОВНОГ ПАРТНЕРА
Бо Силај
- Правосудни органи дуго нису подизали оптужницу против Бо Силаја. Можда и зато што је он један од „принчева КПК“ јер му је отац - као и отац Си Ђинпинга - био један од највиших кинеских функционера
ПОЛИТИЧАР и бивши члан Политбироа Комунистичке партије Кине Бо Силај 25. јула коначно је званично оптужен за мито и корупцију и злоупотребу власти. А неформално: и за покушај да у Кину врати култ личности.
Судски процес над дојучерашњим високим државним функционером нема само задатак да у буџет врати огромне количине новца, већ и да сачува поверење у кинеску државу, сматрају експерти.
Иначе, Бо Силај је био један од кандидата за члана Сталног комитета Политбироа ЦК КПК чији је састав утврђивао 18. конгрес у новембру 2012. године. Међутим, само три месеца пре тога његова жена, Ху Кајлај, осуђена је на смртну казну са двогодишњим одлагањем због убиства пословног партнера, британца Нила Хејвуда.
Истрага је утврдила да је Бо Силај користио положај да би заташкао злочин своје жене. На крају је, уз јавну осуду, био искључен из партије и избачен из парламента и лишен посланичког имунитета и био подвргнут истрази.
Бо Силају ће се судити у административном центру провинције Шандунг - у граду Ђинану. Њега оптужују за незаконито стицање „добијање огромног новца и имовине“ као и за злоупотребу службеног положаја „у корист трећих лица“.
За оваква кривична дела, Бо Силају, на основу кинеског кривичног законодавства, прети најстрожа законска казна - смртна.
Међутим, упућени сматрају да она неће бити примењена.
Иначе, правосудни органи дуго нису подизали оптужницу против Бо Силаја. Можда и зато што је он један од „принчева КПК“ јер му је отац - као и отац Си Ђинпинга - био један од највиших кинеских функционера.
У међувремену, сам генерални секретар ЦК КПК Си Ђинпинг учинио је неколико важних потеза да би доказао да овај процес треба водити и тиме задобио поверење народних маса.
Он је најавио почетак велике борбе против корупције - и то у највишим инстанцама власти.
Само за период од 2007. до 2012. године у Кини је вођено 640.000 истрага о корупцији. Више од 660.000 функционера било је кажњено.
Тако да је за тај период у кинески буџет било враћено око 1,3 милијарде долара.
Г. Шимпрага