Адмирал Хејни: Кина извела већ шесто успешно тестирање хиперсоничне једрилице-бојеве главе
ТЕХНОЛОШКИ ПРОБОЈ КИНЕ ПОТПУНА МЕЊА ЛОГИКУ ФОРМИРАЊА НУКЛЕАРНИХ АРСЕНАЛА
Сесил Хeјни
- Заменик команданта америчке STRATCOM: Једрилица се успешно одвојила од ракете-носача и маневрисала је изузетно великом брзином... премашујући брзину звука пет до десет пута на различитим деловима контролисаног лета... Веома велике брзине овог новог типа оружја, у комбинацији са покретљивошћу и способношћу да се креће по нижим трајекторијама, избегавајући радарско осматрање, чини једрилице много мање рањивим од било које бојеве главе, за чије пресретање су и развијени сви постојећи системи противракетне одбране“
- Кинеска војска прешла на практично тестирање нове противсателитске ракете DN-3 која значајно проширује њене могућности за масовно и тренутно уништавање читаве групе америчких војних сателита. Раније су тестове прошли противсателитски системи познати као DN-1 (у класификацији NATO означени као SC-19) и DN-2
- Пише: Александар ШПУНТ
КИНА је спровела шест успешних тестова фундаментално новог типа стратешког наоружања - ултрабрзе хиперсоничне једрилице-бојеве главе.
Адмирал Сесил Хeјни, шеф сектора процене нуклеарних снага STRATCOM-а, потврдио је прошле недеље да су, према подацима ове команде, задњи тестови хиперсоничне једрилице обављени још у новембру, али их команда није објављивала, да не би „изазивала панику“.
„Хиперсонична једрилица, позната као DF-ZF, покренута је 23. новембра у облику балистичке ракете, а лансирана је са ракетног истраживачког полигона Учжај у централној Кини... Једрилица се успешно одвојила од ракете-носача и маневрисала је изузетно великом брзином... премашујући брзину звука пет до десет пута на различитим деловима контролисаног лета... Веома велике брзине овог новог типа оружја, у комбинацији са покретљивошћу и способношћу да се креће по нижим трајекторијама, избегавајући радарско осматрање, чини једрилице много мање рањивим од било које бојеве главе, за чије пресретање су и развијени сви постојећи системи противракетне одбране“, - рекао је заменик команданта STRATCOM-а.
Адмирал Хeјни је у Центру за стратешка и међународна истраживања такође саопштио да је кинеска војска прешла на практично тестирање нове противсателитске ракете која значајно проширује могућности НОАК за масовно тренутно уништавање читаве групе сателита војне намене NORAD.
Хиперсоничну једрилицу као средство за пренос интерконтиненталних балистичких ракета, америчка обавештајна служба третира као систем за евентуалну испоруку нуклеарне главе, коју садашња противракетна одбрана једноставно неће бити у стању да пресретне због фундаментално новог начина лета бојевих глава.
Сви најмодернији и најмногобројнији противракетни системи, какав је NORAD, у стању су да се носе са бојевим главама које лете по балистичкој (а самим тим, предвидивој) трајекторији. До сада су се сви покушаји да се заобиђе модерни ракетни одбрамбени систем заснивали на комбинацији неколико фактора: масовности напада, формирању велике групе лажних циљева, маневрисању у атмосфери са малим одступањем од балистичке трајекторије, смањивањем времена и видљивости лансирања и слично.
У сваком случају, још од времена Корољева и фон Брауна - логика ракетног напада остала је иста: кратко експлозивно убрзање приликом лансирања и дугачак недириговани или слабодириговани балистички лет.
Кинези су успели да реализују другачију логику: испорука до граница непријатеља балистичке ракете хиперсоничне ултрапокретне једрилице и њен максимално дириговани, и по курсу и по висини, лет у атмосфери.
Покушаји да се креира хиперсонична диригована маневарска летилица почели су већ почетком 80-тих година, али технолошке потешкоће (пре свега у материјалима) показале су се нерешивим све до првог успешног кинеског лансирања прошле године.
Амерички војни стручњаци истичу да технолошки пробој Кине у потпуности мења целу логику прорачуна стратешких арсенала. Сада није толико важно колико нуклеарних бојевих глава имаш - важно је, колико њих ће моћи да пробију непријатељски противракетни систем.
Нема више потребе повећавати нуклеарни арсенал у нади да ће се барем нека ракета са нуклеарном главом пробити. Није важно колико носача имаш, ако не успеш да сакријеш праву бојеву главу у облаку лажних циљева.
Мења се цела структура не само стратешког сукоба, већ и цела парадигма контроле над стратешким нуклеарним снагама. Заменивши балистичке бојеве главе хиперсоничним једрилицама, о којима је говорио адмирал Хејни, стратешке снаге Кине могу бити мале, како по броју нуклеарних глава, тако и по броју носача и тачака лансирања - и самим тим много мање подложне нападу непријатеља. При чему ће формално кинеске нуклеарне снаге бити у потпуности у складу са свим захтевима међународних споразума. Штавише, кинеска дипломатија може инсистирати на даљем смањењу руских, европских и, наравно, америчких бојевих глава - на пример, до нивоа Кине.
У другом говору у петак, 22/23. jануара, адмирал Хејни је такође поновио да је Кина недавно тестирала антисателитску ракету нове генерације.
Саопштио је аудиторијуму да је ванатмосферска (дизајнирана за обарање циљева у ближем свемиру) ракета Дун Нен-3 тестирана 30. октобра на истраживачком ракетном систему Корла у западној Кини.
Ово, за разлику од извештаја о успешним тестовима хиперсоничне једрилице, није била новост - кинеска војска је готово одмах после испробавања потврдила успешно тестирање Дун Нен-3.
Кинеску позицију у наведеном документу изложио је Чжоу Дерон, професор академије логистике Народноослободилачке армије Кине (читаоца не би требало да збуни наглашено утилитаристички назив овог важног центра кинеске војне науке у стратешким областима).
Дерон: „... Савршено је легитимно, с тачке гледишта међународних обавеза, да Кина спроведе... тестове лансирања ракете ... Осим тога, чак и ако Кина развија противсателитско оружје, то је само у сврхе самоодбране, предузете ради заштите својих космичких ресурса...“
Амерички војни посматрачи су одмах приметили недоследност у позицији професора-генерала - противсателитска ракета не може да заштити кинеске сателите, али је савршено способна да једним лансирањем уништи гомилу војних сателита истих тих САД - а пре свега сателите за навођење.
Међутим, и они су били приморани да се сагласе: са тачке гледишта међународних обавеза - позиција Пекинга је неоспорна.
DN-3 је већ трећа позната реализација противсателитског ракетног система развијеног у Кини. Раније су тестове прошли противсателитски системи позанти као DN-1 (у класификацији NATO означени као SC-19) и DN-2.
Рик Фишер, војни аналитичар Међународног центра за статешке процене, назначио је незабележени карактер извештаја адмирала Сесила Хејнија: „... Адмирал Хејни - први амерички званичник, који је јавно обратио пажњу на изградњу кинеских тзв. система муњевитог глобалног удара, не нужно нуклеарног... Сједињене Државе су разматрале свој систем муњевитог глобалног удара безмало 20 година, али нису изградиле ниједну компоненту таквог система...“.
Превео: Срђан Ђорђевић