ХУ: Кина ће својим економским успоном подржати светску привреду
МОСКВА ЋЕ ПРЕДЛОЖИТИ СБ УН ДА СЕ КРИЗА У СИРИЈИ
РЕШИ НА БАЗИ ДОГОВОРА ИЗ ЖЕНЕВЕ
Ху Ђинтао
- Америчке санкције против Сирије и Ирана постају све више вантериторијалне по својој природи и директно задиру и у интересe руског бизниса и банака - упозорио шеф руске дипломатије Сергеј Лавров државног секретара САД Хилари Клинтон
КИНА ће својим економским растом подржати светску привреду на путу њене обнове - ово је на самита Азијско-пацифичке економске сарадње у Владивостоку изјавио председник Народне Републике Кине Ху Ђинтао.
Према речима кинеског председника, његова земља тежи успостављању чврстих правила у економској области и обезбеђивању стабилности на унутрашњим тржиштима.
„Светска привреда се обнавља веома полако и дан данас постоји мноштво нерешених питања и дестабилизујућих фактора“ - изјавио је Ху.
Он је истакао да одговорност за мир и стабилност у азијско-пацифичком региону у једнакој мери треба да носе све земље које му припадају.
У оквирима самита, руски министар спољних послова Сергеј Лавров пренео је Хилари Клинтон, која у Владивостоку представља САД, да „амерички једнострани ембарго против Сирије и Ирана наноси штету руским пословним интересима“.
Истовремено је нагласио да ће Москва предложити Савету безбедности УН да се криза у Сирији реши на бази договора из Женеве.
„Америчке санкције против Сирије и Ирана постају све више вантериторијалне по својој природи и директно задиру и у интереса руског бизниса и банака“, истакао је Лавров.
„Не подржавамо никакве санкције према Сирији јер се санкцијама се ништа неће решити“, подвукао је Лавров.
Лавров и Клинтонова нису разговарали о америчком противракетном штиту, али јесу о Ирану, Нагорно Карабаху и о људским правима у Русији.
Недеља самита АПЕС-2012 почела 2. септембра у Владивостоку.
Самиту присуствује 21 делегација из земаља Азијско-пацифичког региона.