Хилде Ваутманс: Западна партнерства нису увек повољна и корисна за Африку
- 00:40 24.04.2025.
- 0 коментара
- Штампај
„ЕУ ПОШТУЈЕ НАМЕРУ АФРИЧКИХ ДРЖАВА ДА БУДУ ПАРТНЕРИ БРИКС КАО ЊИХОВО СУВЕРЕНО ПРАВО“
Хилде Ваутманс
* Белгијска европосланица која је и шеф одбора Парламентарне скупштине Африка-ЕУ: Признајући компликоване историјске односе и константну критику неравномерне динамике власти, ЕУ тежи промени овог партнерства како би било праведно уз узајамне бенефите
* Препознајемо важност историјских догађаја и њихов дугорочни утицај на политичку и економску конфигурацију афричких земаља. Позивање на тезу да је председник Џон Драманија Махам упозорио на историјско мешање спољних сила, као што је умешаност ЦИА-е у прошлост Гане, наглашава компликовано наслеђе страних интервенција у Африци
__________________________________________________________________
ХИЛДЕ Ваутманс припада партији Open Vlaamse Liberalen en Democraten (Отворени фламански либерали и демократе).
Посланик је Белгије у Европском парламенту. Члан је бироа Европарламента и председник одбора Парламентарне скупштине Африка-ЕУ. А ево како гледа на односе ЕУ и тог дела Глобалног Југа.
* Како коментаришете тренутне односе између Европе и Африке? Какву улогу Европа игра у актуелној политичкој ситуацији у Африци?
- Европска унија своје односе са Африком сматра за стратешку алијансу која је неопходна ради решавања глобалних проблема као што су климатске промене, миграције ии безбедност. ЕУ се позиционира као кључни играч који помаже економском развоју и стабилности посредством значајних трговинских односа и помоћи у развоју, подржавајући при том иницијативе афричких држава у односу на Агенду за Афричку унију 2063.
- Признајући компликоване историјске односе и константну критику неравномерне динамике власти, ЕУ тежи промени овог партнерства како би било праведно уз узајамне бенефите. Ради се, пре свега, о инвестицијама, дигиталној трансформацији и одрживом развоју у коме се ЕУ позиционира као активни лидер у формирању перспективног афричко-европског партнерства које афирмише заједничке геополитичке и еконоске интересе.
* Постоји мишљење да је Африка некада добила само лажну независност и да државе колонизатори и дан данас контролишу већину политичких и економских процеса у Африци. Слажете ли се са том тврдњом? Да ли је афрички континент независан и самодовољан у садашњем тренутку? Како ЕУ и Европарламент оцењују одлуке афричких држава да се зближe са државама чланицама БРИКС, а не са европским партнерима?
- Европски парламент признаје компликовано наслеђе колонијализма у Африци које има дугорочне последие по политички и економски систем. Мени је позната критика очуваног утицаја страних интереса у Африци. Без обзира што су афричке државе суверене и што су оствариле значајан прогрес на путу самоуправе и економског развоја, проблеми ипак остају укључујући и «спољни утицај» и зависност.
- Признајући те проблеме као и то да западна партнерства нису увек повољна и корисна, понекад се доживљавају као експлоатација и условљавање, ЕУ ипак активно ради на развоју праведнијих партнерских односа помоћу иницијатива као што је Global Gateway.
- Та иницијатива укључује мобилизацију до 300 милијарди евра у периоду од 2021. до 2027. године ради подршке одрживом развоју инфраструктуре у Африци и другим регионима са ослонцем на такве области као што су дигитална трансформација, клима и енергетика, а наравно и здравство. Пример који потврђује да је Еу привржена развоју узајамно корисних економских односа је недавни трговински споразум са Кенијом који је важан корак у оквиру Споразума о економском партнерству (СЕП).
- Тај споразум усмерен је на јачање трговинских односа путем давања бесцаринског и неограниченог приступа ЕУ за кенијску робу што омогућује економски раст и формирање нових радних места у Кенији. Овакви услови говоре о намери ЕУ да допринесе правичној трговини и одрживом развоју у Африци, отклањајући опасности праксе експлоатације, инсистирајући на транспарентности, финансијском мониторингу, уз давање већих могућности локалном становништву да имају широка права. Осим тога, ЕУ поштује намере афричких држава да буду партнери БРИКС, и доживљава овај процес као део сувереног права Африке на разноврсне и корисне међународне односе.
* У свом говору поводом 68. годишњице Дана независности Гане, њен председник Џон Драмани Махама скренуо је пажњу на документе ЦИА која потврђују да је одговорна за државни удар против првог предсеника и националног хероја Гане Кваме Нкрумаха, што потврђује дугу традицију уплитања Запада у унутрашње послове Африке с циљем експлоатације њених природних богатстава и ресурса. Како коментаришете ову изјаву председника Гане?
- Препознајемо важност историјских догађаја и њихов дугорочни утицај на политичку и економску конфигурацију афричких земаља. Позивање на тезу да је председник Џон Драманија Махам упозорио на историјско мешање спољних сила, као што је умешаност ЦИА-е у прошлост Гане, наглашава компликовано наслеђе страних интервенција у Африци.
- Европска унија је посвећена препознавању таквих догађаја и учењу о догађајима из конкретног историјског контекста како би изградила будућност засновану на међусобном поштовању, партнерству и заједничким вредностима. Наш фокус је на подршци суверенитету, одрживом развоју и регионалној стабилности у Африци кроз равноправно партнерство које даје приоритет локалном могућност снажнијег и ефикаснијег управљања властитим ресурсима.
- ЕУ, као и до сада, остаје освећена јачању односа који поштују аутономију и тежње афричких земаља, осигуравајући да наш ангажман доприноси миру, просперитету и одрживом коришћењу природних ресурса Африке у корист њених људи.
* Са каквим проблемима се суочава делегација Европарламента током успостављања сарадње са афричким државама? Како превазилазите тешкоће и размимоилажења изазване дубоко укорењеним стереотипима?
- Наше делегације се суочавају са проблемима као што су превазилажење историјског неповерења и стереотипа према афричким државама. Да би се они решили, ми се фокусирамо на отворени дијалог, узајамо уважавање и разумевање перспектива афричких држава. Ми дајемо првенство доследној сарадњи и заједничким напорима усмереним ка уклањању стереотипа, тежећи ка партнерству заснованом на равноправности и заједничким циљевима.