HERITAGE: Американци више нису у стању да истовремено успешно воде два велика рата
УТИЦАЈНИ АМЕРИЧКИ СТРАТЕШКИ ФОНД ОБЈАВИО
СТУДИЈУ „ИНДЕКС ВОЈНЕ СНАГЕ САД-2015“
- The Heritage Foundation претњу „животно важним интересима САД“ види пре свега у Ирану, Северној Кореји и тероризму на Бликом Истоку. Међутим, још већим сматра „ниво опасности која долази од Русије и Кине“. У студији се подвлачи: Русија не само да располаже великим арсеналом нуклеарног оружја, него у Украјини „демонстрира спремност да САД нанесе штету у Европи“
- Аутори студије тврде и да оружане снаге САД више нису у стању ни да обезбеде потребни ниво заштите интереса сопствене земље
АМЕРИЧКИ стратешки истраживачки фонд „Наслеђе“ (The Heritage Foundation), који постоји од 1973. године, завршио је студију „Индекс војне снаге САД-2015“ која је показала да Сједињене Државе више нису у стању да воде истовремено два велика рата.
Аутори студије тврде и да су САД „лоше припремљене за вођење два велика регионална непланирана оружана конфликта“.
„Наслеђе“ у студији подсећа да истовремено вођење два рата претпоставља способност да се један противник сигурно победи, а да се другом не дозволи да се окористи заузетошћу (САД) првим ратом. Са каснијом победом „на другом театру војних дејстава“.
Фонд такође подсећа да ће „стратегија два истовремена рата“ била практично и успешно реализована током година хладног рата. Тада су САД, како се наглашава, учествовале у оружаним конфликтима сваких 15-20 година, задржавајући копнене снаге у дојучерашњим зонама ратних дејстава „ради одржавања стабилности и држања под контролом агресора“.
Heritage подвлачи да та стратегија више није могућа. Тобоже само зато што САД смањују финансирање своје армије и њену бројност. Ствари су наводно дошле и дотле да оружане снаге САД више нису у стању ни да обезбеде потребни ниво заштите интереса сопствене земље.
Heritage претњу „животно важним интересима САД“ види пре свега у Ирану, Северној Кореји и тероризму на Бликом Истоку. Међутим, још већим сматра „ниво опасности која долази од Русије и Кине“.
У студији се подвлачи: Русија не само да располаже великим арсеналом нуклеарног оружја, него у Украјини „демонстрира спремност да САД нанесе штету у Европи“.
Барак Обама је у последњој буџетској посланици Конгресу САД предложио да „парирање Русије“ буде један од приоритета, а за појачавање војног присуства САД у Европи затражио 789 милиона евра.