GOOGLE: Делови „Невиности муслимана“ не крше услове коришћења наших услуга

АМЕРИЧКИ ПРЕТРАЖИВАЧ ТВРДИ: „НЕКИ САДРЖАЈ МОЖЕ БИТИ НЕПРИХВАТЉИВ
У ЈЕДНОЈ РЕГИЈИ, АЛИ ЈЕ САВРШЕНО ПРИХВАТЉИВ У ДРУГОЈ“

  • Компанија у среду привремено забранила приступ видео  у Египту и Либији, не зато што сматра да крши законе или зато што су приказивањем делова филма прекршени услови коришћења YouTube, већ због тога што је проценила да је таква мера неопходна због озбиљности ситуације
  • Видео је доступан у остатку света, упркос томе што су се протести проширили на безмало 20 земаља, од Северне Африке до Индонезије 

         ДЕЛОВИ филма „Невиност муслимана“ објављени на YouTube мрежи не крше услове коришћења услуга компаније Google, у чијем је власништву та мрежа, саопштено је из Google. 

         Google је блокирао приступ том видеу у Индији и Индонезији, где се приказивањем видео садржаја због којег је муслимански свет на ногама већ неколико дана, крше локални закони. 

         Google је привремено забранио приступ видео у среду у Египту и Либији, не зато што у компанији, како наводе, сматрају да крше законе или зато што су приказивањем делова филма „Невиност муслимана“ прекршени услови кориштења YouTube, већ због тога што су проценили да је таква мера неопходна због озбиљности ситуације. 

         Видео је доступан у остатку света, упркос томе што су се протести проширили на безмало 20 земаља, од Северне Африке до Индонезије. 

         У Google наводе да су одлуку донели у складу са правилником који узима у обзир како политику пословања компаније, тако и законе у државама у којима корисници имају приступ YouTube мрежи. Осим тога, Google у обзир узима и културне норме у срединама у којима корисници имају приступ његовом сервису. 

         „Неки садржај може бити неприхватљив у једној регији, али је савршено прихватљив у другој“, подсећају у компанији на политику усвојену још 2007.

         Контроверзе око видеа који приказује исечке филма за који у муслиманским земљама сматрају да се изругује посланику Мухамеду, доводи у питање улогу Google у одређивању које је садржаје прихватљиво приказивати онлине, а које није. 

         Корисници YouTube могу несметано да поставе садржај који желе. Сваког минута на тој мрежи бива постављено 72 сата видеа. Садржаји су означени као непримерени једино ако их други корисници означе таквима, или ако Google добије ваљан судски налог, те уколико постоји захтев државе за уклањањем одређеног садржаја због кршења закона.

         Google једнако поступа у укупно 45 земаља, међу којима је и Египат, али не и Либија, Пакистан или Авагнистан.

         „Приступ видео смо ограничили у земљама у којима се то од нас захтева на основу закона“, саопштили су из компаније.

         У Google, како наводе, подржавају право људи на слободу изражавања, али су итекако свесни да слобода изражавања не може бити безгранична.

         Тешко је одредити гдје су те границе. За компаније попут Google, која пружа услуге у више од 100 земаља у свету, земљама са различитим националним законима и културним нормама, то је изазов са којим се суочавамо свакодневно“. 

         За разлику од Google, у Facebooku су, на захтев владе, ограничили приступ линку према филму у Пакистану.

         Нискобуџетни и уметнички крајње дискутабилан филм „Невиност муслимана“ је разбеснио муслимане широм арапског света због приказивања Мухамеда као насилног женскароша.

         Ислам забрањује приказивање пророка Мухамеда у било ком облику, а нарочито у увредљивом контексту. Случај карикатура са пророком Мухамедом у дневним новинама у Данској изазвао је талас насиља у многим муслиманским земљама.

Категорије: 

Слични садржаји

Коментари