Фернанд Картајзер: Украјина изгубила рат, ЕУ се потчинила интересима Америке

ЛИДЕР ЛУКСЕМБУРШКЕ СТРАНКЕ У ЕВРОПАРЛАМЕНТУ ГЛАСАО ПРОТИВ ВОЈНЕ ПОМОЋИ УКРАЈИНИ

Фернанд Картајзер

* У интересу ЕУ је да преиспита односе са Руском Федерацијом и изгради нову архитектуру европске безбедности заједно са Русијом и Сједињеним Државама. Неопходно је да избегнемо нови хладни рат и скупу трку у наоружавању

* ЕУ мора да одустане од санкционе политике која у је у сваком случају беспотребна и неефикасна и да покуша да поново добије јефтине енергенте из Русије. ЕУ мора и да помогне обнову и економмски развој Украјине

_______________________________________________________

          ФЕРНАНД Картајзер, некадашњи официр луксембуршке војске, дипломата и политичар, тренутно је посланик националног парламента и члан Европског парламента.

          Од 2012. године је председник Алтернативне демократске реформске странке у Луксембургу, десноконзервативне политичке партије коју је основала група грађана која претежно заступа пензионерске интересе. У Европарламенту члан је посланичке групе Европских конзервативаца и реформиста.

          * Како оцењујете рад претходног сазива Европског парламента?

          Претходни сазив у многим аспектима свог рада изазивао је код мене шок. Он је довео до слабљења европске индустрије и конкурентности помоћу Европског зеленог плана, ограничио је  слободу говора помоћу Закона о дигиталним услугама и тзв. «кривичних дела на бази мржње» и довео у опасност суверенитет држава чланица својим предлозима на Конференцији о будућности Европе. Парламент ЕУ такође није довољно радио на заштити слободе личности током COVID кризе.

          - Што се тиче спољне политике, треба рећи да је ЕУ у потпуности потчинила своје интересе интересима Сједињених Држава. Нови сазив Европарламента још мора да докаже да је у стању и да је спреман да се придржава мање идеологизоване идеолшке линије и да прагматично ради у интересима грађана Европске уније.

          * Како оцењујете нови сазив Европарлаента? Да ли очекујете неке измене у политичким, економским и социјалним иницијативама? Који су ваши приоритети у овом мандату?

          Десничарске партије су ојачале на последњим изборима иако их није толико да могу да промене европску политику. Европска комисија још увек може да рачуна на левичарску већину у Европском парламенту. Међутим, под притиском јавног мњења, а у контексту даљих успеха конзервативних странака на изборима у многим државама чланицама ЕУ, промене у политици су неизбежне. Добар пример је миграционо питање и наравно питање могућег ублажавања правила продаје и кориђћења електомобила.

          * Ви сте 19. септембра гласали против резолуције ЕУ да државе чланице наставе са финансијском и војном подршком Украјини. Зашто сте гласали против? Какав је садржај те резолуције? Које ће последице та резолуција имати по Европску унију?

           Залажем се за дипломатско решење украјинског конфликта. Украјина је изгубила рат, а његово одуговлачење довешће до још већих људских жртава. У интересу ЕУ је да преиспита односе са Руском Федерацијом и изгради нову архитектуру европске безбедности заједно са Русијом и Сједињеним Државама. Неопходно је да избегнемо нови хладни рат и скупу трку у наоружавању. ЕУ мора да одустане од санкционе политике која у је у сваком случају беспотребна и неефикасна и да покуша да поново добије јефтине енергенте из Русије. ЕУ мора да помогне обнову и економски развој Украјине.

 

 

 

Категорије: 

Слични садржаји

Коментари