Двадесет најбогатијих Американки богатије од – Новог Зеланда

НА СПИСКУ FORBSA МЕЂУ 400 НАЈБОГАТИЈИХ У САД ЗА 2012. САМО 45 НИСУ МУШКАРЦИ

Кристи Волтон, Ебигејл Џонсон и Опра Винфри

  • Најбогатија жена Америке и шеста најбогатија особа у САД је Кристи Волтон са имовином од 27,9 милијарди  долара. Има 57 година и рођака је Сема Волтона, који је са братом Џејмсом 1962. г. основао малопродајни гигант Walmart
  • На списку првих десет за 2012. нова је Лорин Пауел Џобс, удовица покојног оснивача Apple и технолошког визионара, Стива Џобса. Пошто је наследила његов удео у Apple и Walt Disney - постала је најбогатија жена Силиконске долине поседовањем нето вредности актива од 11 милијарди долара 
  • Медијски магнат Опра Винфри годинама се одмарала на ловорикама најбогатије жене у Америци и створила саму себе жањући плодове шоу програма „Опра“ уз помоћ продуцентске компаније Нагро коју сама поседује. Ипак, последњих година њене нето активе остајале су на истом нивоу, 2,7 милијарди долара
  • Једина која је „себе створила“, жена милијардер која није ушла у списак Forbsa 400, јесте Сара Блекли, оснивач компаније Spanx. Ове године минимална сума за улазак међу 400 износила је 1,1 милијарду долара, а њој је за то веома мало недостајало

         ВЕЛИКИ део женског богатства у САД је наслеђена имовина од очева, мужева и других рођака. Ипак, за жене новац никада није значио уживање и лењост. На списку Forbsa међу 400 најбогатијих Американаца за 2012. налази се свега 45 жена што је свега 11% од укупног броја најбоље рангираних.

         Оне живе у разним државама од Тексаса и Висконсина до Калифорније, а већи део њиховог богатства концентрисан је у компанијама које су основале или наследиле.

         Само првих 20 најбогатијих жена контролише око 160 милијарди – што је више од БДП Новог Зеланда. 

         Најбогатија жена Америке и шеста најбогатија особа у САД је Кристи Волтон са имовином од 27,9 милијарди  долара. Има 57 година и рођака је Сема Волтона, који је са братом Џејмсом 1962. г. основао малопродајни гигант Walmart.

         Знатан део компаније и други капитал она је наследила од свог покојног мужа Џона Волтона, бившег учесника (лекара) у Вијетнамском рату, који је погинуо у авионској несрећи 2005. г. Сем тога, Кристи је наследила компанију First Solar, која је некад била успешан произвођач панела за соларне батерије, али су прошле године њене акције пале за 75%.

         Тај пад је смањио разлику у цени актива које поседују Кристи и друга најбогатија жена у САД – њена рођака Елис.

         Елис Волтон, чија имовина вреди 26,3 милијарде долара познати је филантроп. У граду Бентовилу она је прошле године отворила Музеј америчке уметности Crystal Bridges надајући се да ће родни град компаније Walmart учинити носиоцем уметности на светском нивоу.

         Захваљујући компанији Walmart постали су мултимилијардери и рођаци Волтонових – Ен Волтон Кроенк, на 79. је месту на списку најбогатијих, а Ненси Волтон Лори на 100. месту.

         Већина најбогатијих жена наследила је богатство од мужева, очева и дедова, али то не значи да саме ништа не раде.

Ени Кокс Чамберс

         Неке се изузетно активно баве породичним бизнисом.

         Ебигејл Џонсон, под редним бројем четири по овом рејтингу, ради у компанији Fidelity Investments од 1988. г. Данас је председник највећих филијала ове компаније, учествује у руковођењу предузећем које располаже са 1,6 трилиона средстава својих клијената. Очекује се да ће Џонсонова постати наследник свог 82-годишњег оца, садашњег генералног директора компаније пошто се он удаљи од посла. 

         Са исто таквим успехом 92-годишња Ени Кокс Чамберс, учествује у борду директора мега медијске компаније  Cox Enterprises,  коју је основао њен отац 1898. г.

         Компанијом Carlson Inc., (власник мреже хотела Radisson и мреже ресторана T.G.I. Friday’s), коју је основао Крут Карлсон 1930. година, сада заједно управљају његове ћерке – Барбара Карлсон Гејџ и Мерилин Карлсон Нелсон, иначе, налазе се на 12. месту на листи најбогатијих жена.

         На списку првих десет за 2012. нова је Лорин Пауел Џобс, удовица покојног оснивача Apple и технолошког визионара, Стива Џобса. Пошто је наследила његов удео у Apple и Walt Disney - постала је најбогатија жена Силиконске долине поседовањем нето вредности актива од 11 милијарди долара. 

         Очекује се да ће паметно искористити свој статус милијардера.

         Ватрени присталица образовања и имиграционе реформе, Лорин је члан борда директора неколико некомерцијалних организација укључујући NewSchools Venture Fund, Conservation International и College Track. Ови фондови помажу студентима који себи не могу да обезбеде студирање на колеџу.

         Лорин је такође основала и руководи компанијом Emerson Collective, која са предузетницима ради на развоју образовања.

         На укупном списку Forbsa 400 најбогатијих, само је неколико жена–милијардера које су саме у свему успеле, свега 1%.

         Медијски магнат Опра Винфри годинама се одмарала на ловорикама најбогатије жене у Америци и створила саму себе жањући плодове шоу програма „Опра“ уз помоћ продуцентске компаније Нагро коју сама поседује. Ипак, последњих година њене нето активе остајале су на истом нивоу, 2,7 милијарди долара, а ове године испред ње је једна од оснивача Gap компаније, Дорис Фишер, као и сувласник ABC Supply, Дијана Хендрикс (обе са имовином од 2,9 милијарди долара).

         Меги Витмен, последњи председник Hewlett-Packard, такође улази у ову елитну групу захваљујући уделу у eBay и другима активама које се процењују на 1,7 милијарди долара.

         Једина која је „себе створила“, жена милијардер која није ушла у списак Forbsa 400, јесте Сара Блекли, оснивач компаније Spanx. Ове године минимална сума за улазак у списак износила је 1,1 милијарду долара за коју јој је веома мало недостајало.

         Без обзира на начин на који су оне добиле своје богатство ове жене су несумњиво најутицајније у Америци и највероватније ће још дуго остати на врху финансијске лествице.

 

         Превела

         Ксенија Трајковић

 

Категорије: 

Слични садржаји

Коментари