Борељ: Земље Европске уније не треба да у спољној политици имају право вета
У ФИРЕНЦИ РЕКАО ДА ОДЛУКЕ У ТОЈ ОБЛАСТИ ТРЕБА ДА СЕ ДОНОСЕ – КВАЛИФИКОВАНОМ ВЕЋИНОМ
* Немачко Министарство спољних послова објавило је 4. маја да је девет земаља ЕУ за доношење одлука о спољној политици без права вета. Назвало је те земље „групом пријатеља“ и открило да су у њој: Белгија, Немачка, Шпанија, Италија, Луксембург, Холандија, Словенија, Финска и Француска
* У зачараном су кругу јер одлуку о напуштању консензуса морају донети - консензусом
_______________________________________________________
ШЕФ дипломатије ЕУ Жозеп Борељ позвао је да се земљама чланицама Уније одузме право вета у спољној политици.
Наступивши на експертској конференцији о стању Европске уније у Фиренци, изјаснио се за прелазај на доношење спољнополитичких одлука већином гласова:
„Подржавам доношење одлука у спољној политици Европске уније квалификованом већином. Проблем је у томе што је консензус потребан да би се укинуо принцип да се одлуке доносе консензусом. Промена, дакле, захтева да се земље ЕУ одрекну права вета“.
Борељ је признао да многи не желе одрицање од вета.
Немачко Министарство спољних послова објавило је 4. маја да је девет земаља ЕУ за доношење одлука о спољној политици без права вета. Назвало је те земље „групом пријатеља“ и открило да су у њој: Белгија, Немачка, Шпанија, Италија, Луксембург, Холандија, Словенија, Финска и Француска.
Борељ је у Фиренци, иначе, рекао и да би земље Европске земље више волеле да своја буџетска средства троше на социјалну политику, на болнице и школе и на добробит својих грађана, али да су приморане да дају све Украјини.
Према његовим речима, сада не постоје услови за дипломатско решавање сукоба у Украјини, па ће Брисел наставити да снабдева Украјину оружјем и муницијом.
Нагласивши да се лично више осећа као министар одбране ЕУ него као шеф њене спољне службе, упозорио је:
„Ако престанемо са подршком – Кијев ће пасти!“