Бивши аналитичар CIA стао на страну Џулијана Асанжа

ПОТПИСАО ПЕТИЦИЈУ КОЈОМ СЕ ОД ПРЕДСЕДНИКА ЕКВАДОРА

ТРАЖИ ДА ОСНИВАЧУ ВИКИЛИКСА ДА ПОЛИТИЧКИ АЗИЛ

  • Реј МекГоверн: Изручење шведској значило би за Асанжа изручење САД где би му се судило према драконском „Акту о Шпијунажи“ из 1917.
  • Једна од казни је - погубљење. Људи су склони да кажу „ма САД вероватно не би направиле то...“, али да сам ја Џулијан Асанж, волео бих да имам бар мало већу извесност од тога
  • Џулијан је идеалан пример особе која заиста заслужује политички азил. Мислим да председник Еквадора, Кореа, има предиспозиције да му и да азил. Кореа је показао да је способан да се супротстави САД на много начина - избацио је америчког амбасадора, затворио је амерички војну базу, покренуо је судски процес против америчке корпорације Шеврон... Кореа је направио много тога чиме се истакао као нови тип јужноамеричког државника
  • И кад Асанж добије азил, остаје велики проблем:  како га из амбасаде Еквадора у Лондону пребацити на аеродром, до авиона, а да га полиција не ухапси

         БИВШИ аналитичар CIA и аутор, Реј МекГоверн, изразио је подршку Џулијану Асанжу и потписао петицију која је упућена еквадорском председнику Рафаелу Кореи у којој се тражи да Кито да политички азил оснивачу Викиликса.

         О тренутној ситуацији и, посебно, ономе што би се Џлијану могло догодити ако ипак заврши у САД, МекГоверн је разговарао за руску глобалну телевизију Russia Today.

         РТ: „У САД се већ говори о пресуди, иако још није било ни суђења. Да ли је то с правне стране уопште могуће и значи ли то да се Асанж заиста налази у опасности?

         МЕКГОВЕРН: „Да, у опасности је. И не само да је изводљиво с правне ствар, то је већ готова ствар. Једино нам остаје да видимо да ли ћемо припремљену пресуду називати „вероватно“ припремљеном пресудом, као што његови адвокати кажу. Али, јасно је да би му се судило према драконском „Акту о Шпијунажи“ из 1917. Јер, као што можда и знате, у нашој земљи не постоје регуларни закони којима би се спречавало објављивање тајних података.“

         РТ: „Да ли то значи да су амерички функционери спремни да „прилагоде“ законе да би се докопали Асанжа?“

         МЕКГОВЕРН: „Не морају `прилагођавати` ни један закон. Довољно је само да се снажно наслоне на Швеђане и да се потруде да Швеђани направе оно што су већ направили и 2001 када су две особе које су тражиле азил изруче назад „нежним“ рукама египатске полиције где су мучени. Швеђани су потпуно неутрални и на њих се може рачунати да ће направити све што САД од њих затраже. То зна и Џулијан Асанж и јасно му је да би након изручења Шведској брзо завршио у САД где га чека исти третман којем је подвргнут Бредли Менинг. УН су потврдиле да се Менинг налази у стању које је еквивалентно мучењу.“

         РТ: „Говори се и о смртној казни. Није ли је то ипак мало превише? Зар би САД заиста погубиле Џулијана Асанжа?“

         МЕКГОВЕРН: „Знате... ставите се у улогу Џулијана Асанжа, ради се о Акту о Шпијунажи из 1917. којим су се идентификовали немачки шпијуни и такве ствари. Једна од казни је - погубљење. Људи данас кажу „ма САД вероватно не би направиле то..“, али да сам ја Џулијан Асанж, волео бих да имам бар мало већу извесност од тога“.

         РТ: „Да ли би то било довољно да еквадорске власти прихвате његов захтев да добије азил? На основу претпоставке да му је живот заиста угрожен?“

         МЕКГОВЕРН: „Џулијан је идеалан пример особе која заиста заслужује политички азил. Мислим да председник Еквадора, Кореа, има предиспозиције да му и да азил. Кореа је показао да је способан да се супротстави САД на много начина - избацио је америчког амбасадора, затворио је амерички војну базу, покренуо је судски процес против америчке корпорације Шеврон... Кореа је направио много тога чиме се истакао као нови тип јужноамеричког државника“.

         РТ: „Зашто онда Еквадору треба толико времена да донесе коначну одлуку?“

         МЕКГОВЕРН: „Сматрам да треба имати стрпљења око оваквих ствари, Кореа жели да све изведе коректно и што је још и важније, мора имати некакву идеју како пребацити Асанжа из еквадорске амбасаде у авион који би га довезао у Еквадор. То је поприличан проблем у овоме тренутку.“

         РТ: „Сматрате ли да ваш потпис, и потписи многих других, могу помоћи Асанжу у овој ситуацији?“

         МЕКГОВЕРН: „Скупљено је већ више десетима хиљада потписа. Били смо у еквадорској амбасади у петак и поново у недељу. Сматрам да то има кумулативни ефекат. Верујем да све то долази до председника Еквадора и да ћемо ускоро, кроз коју недељу, имати коначну одлуку. Онда само преостаје проблем како Асанжа из амбасаде пребацити на аеродром, до авиона, а да га полиција не ухапси.“

Категорије: 

Слични садржаји

Коментари