Атланта испред Чикага, Лондона и Токија
ПЕТ НАЈВЕЋИХ АЕРОДРОМА НА СВЕТУ ПО БРОЈУ ПРЕВЕЗЕНИХ ПУТНИКА
ДАНАС су авиони најпопуларнија врста транспорта. Њима удобно и најбрже путује.
Представљамо вам највеће светске аеродроме по броју превезених путника.
1. Хартсфилд Џексон, САД, Атланта
Хартсфилд-Џексон је међународни аеродром државе Џорџија. Налази 11 км јужно од централног дела Атланте. Један је од највећих трансферних чворова авио-компаније Delta Connection илидер је по броју превезених путника (2008. године 90 милиона), као и по слетањима и полетањима.
После завршетка изградње слетно-полетне писте појавила се могућност да истовремено слећу три авиона. Терминали међународног аеродрома повезани су подземним ходницима, сале и чекаонице имају правоугаони облик.
Унутрашње просторије подсећају на ентеријер трговинских центара. У главној сали је велики атријум у коме су кафићи, места за одмор, декоративно дрвеће и – експонат скелета диносауруса.
Све је под огромном стакленом куполом.
Аеродромом доминирају беж тонови на зидовима, степеницима, подовима фоајеа, барова и мебл-штофовима.
Путницима услуге нуди мини хотел који се налази у згради аеродрома.
2. О Хара, САД, Чикаго
Аеродром О Хара је највећи у Илиноису и налази се северозападно од Чикага. Сматра се да нема најбољи размештај слетно-полетних писти јер је задржао конфигурацију некадашњег војног аеродрома који је био намењен само борбеним авионима.
Данас О Хара има четири терминала за сервисирање путника, две теретне зоне саграђене у два реда са девет здања.
Зграда аеродрома има простране сале са плафонима у виду металних лукова, а спољни зидови су од дебелог стакла. У фоајеу су огромни лустери који подсећају по форми на ваздушне балоне.
Доминантна боја овог међународног аеродрома је сива. Под је налик на на шаховску таблу од црних и сивих квадрата. Ентеријер има интересантно решење светла: зидови и плафони су осветљени мноштвом светлећих лампица разних боја. Путницима су доступне услуге кафића, малих продавница и зона за одмор где могу погледати телевизију.
3. Хитроу, Велика Британија, Лондон
Хитроу је највећи међународни аеродром у Лондону. То је у Европи најпрометнији аеродром са највише превезених путника.
Од центра престонице Велике Британије удаљен је 24 км на запад.
Хитроу има пет путничких и теретних терминала. Пројектант аеродрома је Ричард Роџерс.
Централна зграда је стаклена конструкција са кровом у облику дуге. Енеријер је бео и бледожут, на зидовима су специјалне лампе са разним режимом светла.
У централном вестибилу налази се модулни систем часовника висок 22 метра са електролуминисцентним мониторима.
Под куполом атријума виси необичан објекат назван «Облак». Направљен је од хиљаду огледала и њиме управља компјутер правећи разне ефекте.
Унутар сваког терминала постоји соба, у којој се верници могу молити богу.
4. Ханеда, Јапан, Токио
Јапански аеродром Ханеда је лидер по броју превезених путника у Азији.
Велики Токио опслужују два тразитна чвора, од којих је један Ханеда. У почетку је ваздушни транспорт овог чвора био намењен искључиво за унутрашњи превоз, али се данас користи као међународни.Планирано је да му се у наредном периоду повећа `пропусна моћ`.
Зграда аеродрома има три нивоа: најнижи има изглед обичне грађевине, други – представља округли торањ са металном основом и зидовима од стакла, а највиши ниво здања направњен је у форми пљоснатог диска који подсећа на капу са широким шилтом.
Ханеда има три путничка терминала, са ентеријером у лаким песковитим тоновима.
Беж нијансе су на зидним украсима, у баровима и на подовима.
Посебна пажња се посвећује путницима са ограниченим могућностима: за инвалиде су направљени специјалне дизалице на степеницама, ескалаторима, фотеље на шалтерима за регистровање.
Такође постоје велике зоне за децу, за шопинг. У тоалетима је предвиђен простор за мајке са одојчадима.
5. Међународни аеродром Лос Анђелеса, САД
Историјат овог међународног аеродрома почиње 1929. године.
За протеклих 80 година било је много измена на овом танспортном терминалу. Писте су другачије, зграда аеродрома је поново направљена, отворено је више терминала и, наравно, побољшан је дизајн.
Данас овај аеродром има четири писте за узлетање и полетање. Путницима је на услузи девет терминала чији је ентеријер у модерном стилу са елементима класике.
Главна зграда има веома интересантну форму која привлачи својом необичном савременом конструкцијом. Доњи део је изграћен у облику кружнице, потом иде централни корпус, затим конструкција која има облик торња, на чијем је врху стаклена платформа слична диску. Композицију аеродрома употпуњују четири потпорна стуба који имају облик декоративних лукова у облику слова X.
Генерално, зграда има космички изглед који се појачава када се ово здање осветли ноћу. Има велики хол у којем су смештене трговине, кафићи и места за одмор. Доминантна боја је бела, а екстраваганцији и строгоћи ентеријера доприносе лукови и стубови.
Приредио: Горан Шимпрага